„Templáři loni při své pouti postavili svůj stánek na více než třiceti místech České a Slovenské republiky. Poprvé se dostal i za hranice České republiky – na Slovensko. Výsledkem loňského putování byla částka jednadvacet tisíc tři sta korun pro opravu památek. Letos by to mělo být více,“ uvedla koordinátorka akce Markéta Havlásková.

Na opravu hradů či zámků spravovaných památkovým ústavem tak přispěje každý, kdo si koupí od rytířů láhev vína.

Volba templářských rytířů jako hlavních průvodců promoakce není samoúčelná. Historie vinných sklepů v Čejkovicích je svázána s příchodem tajemného řádu templářských rytířů, kteří se v oblasti usadili během 13. století. Vybudovali v blízkosti své tvrze rozsáhlé vinné sklepy a začali s pěstování vinné révy.

Také komtur Ekko není jen marketingovým výmyslem. Šlo o nejznámnějšího představitele templářského řádu v Čechách a na Moravě ve třináctém a čtrnáctém století. Sídlil právě v Čejkovicích. Komtur Ekko přenesl hlavní sídlo z Prahy na Slovácko. Tento krok měl zřejmě čistě praktický ráz, protože templáři vlastnili nejvíce zboží právě na Moravě a také v okolí Vídně.