Spory vedou dokonce i jednotlivci v rámci jedné strany. V Želeticích, kde se do zastupitelstva dostala jen dvě uskupení, situace vyústila v paradoxní situaci, kdy strana držící většinu chtěla oba nejvyšší posty, ale uspěla jen při volbě starosty, což je za normálních okolností nelogické.

„Nebyli jsme mezi nezávislými schopni se shodnout na jednom kandidátovi na místostarostu. Do volby šli tedy dva. Jenomže lidovci si navrhli ještě svého protikandidáta,“ vysvětlil počátek všeho v ten moment už znovuzvolený starosta Pavel Planeta (Nezávislí).

V prvním kole volby to bylo na hlasy čtyři, čtyři, tři. Do druhého kola postoupil úspěšnější s nezávislých a proti němu lidovec. Ten k překvapení všech získal šest hlasů, zatímco konkurent jen pět.

Volba byla tajná, ale je jasné, že dva zastupitelé z řad nezávislých upřednostnili kandidáta lidovců před aspirantem ze svých vlastních řad. „Já to všechno nevidím jako tragédii. Na vesnici je to jiné než ve městech. Nezáleží na tom, jakou má kdo stranickou knížku. Hlavní je, co udělá pro obec,“ staví se starosta k výsledku pragmaticky.

Podobně dopadlo ustavující zasedání i ve Vracově, o čemž Hodonínský deník už informoval. Vzniklá koalice získala většinu při volbě starosty. Při volbě místostarosty volil ale někdo z koalice spolu s opozicí a Vracov tak místostarostu vůbec nezvolil.

„Byla podepsaná dohoda zaručující osm hlasů. Že ji ne každý pak dodržel, mě opravdu překvapilo. Se smluvními osmi hlasy jsem počítal,“ uvedl starosta Jaromír Repík (SNK). Ten přitom získal při své volbě devět hlasů, což bylo naopak o jeden více, než by odpovídalo podepsané koalici.

Nové zasedání, na kterém by mělo dojít ke zvolení místostarosty a radních, Repík ještě nesvolal. Čeká, až se vrátí zastupitelé, kteří jsou momentálně mimo republiku.

Komplikované bylo také zastupitelstvo v Kyjově. Tam měla vítězná Sedmadvacítka nezávislých s ODS a KDU-ČSL pohodlnou většinu. Opozice jim ale nedovolila zvolit do městské rady zastupitele, kteří na ustavujícím zasedání nebyli přítomni. Koalice raději nechala revokovat rozhodnutí o počtu radních, aby bylo možné bez problémů novou radu kompletně zvolit. Opozice nakonec odmítla navrhnout své kandidáty do kontrolního výboru.

„Přál bych si, abychom se v zastupitelstvu vrátili do ještě nedávné doby, kdy byla jednání na rovinu a věcná. Ne aby opozice nepodpořila návrh koalice jen proto, že nevzešel od ní, a naopak,“ neskrýval roztrpčení starosta František Lukl.

Výčet zastupitelských komplikací a osobních vzpour na Slovácku ale zřejmě ještě není úplný. Přibližně čtvrtina ustavujících zastupitelstev okres Hodonín ještě čeká. Hodonínský deník Rovnost má už nyní informace o dalších místech, kde jsou podobné obstrukce plánované.