„Před novými volbami jsem si řekla, že do toho půjdu, protože někdo na sebe zodpovědnost vzít musí. Ale dál pokračovat nechci, už jsem starostkou dvacet let a to je hodně,“ uvedla první žena Terezína Miroslava Vykydalová. Vesnici tak od podzimu povede pravděpodobně poprvé od roku 1990 někdo jiný.

Podobná situace je ve Starém Poddvorově, kde v září 2008 na starostovském postu vystřídala Františka Strýčka jeho sestra Marie Bůšková. „Žádnou kandidátku nesestavuji. Možná se jen na některé objevím na posledních místech. Už jsem v důchodu a myslím, že v čele obce by měli být lidé v produktivním věku,“ uvedla starostka Bůšková.

Kandidovat nechce ani odvolaný starosta Domanína Tibor Koóš. Uvedl to opakovaně po svém květnovém odvolání.

„Z dění na radnici v tomto volebním období jsem opravdu rozčarovaná,“ říká i hodonínská místostarostka Zuzana Domesová. V okresním městě bylo odvolání starosty v režii jeho spolustraníků. Místostarostka už dopředu avizovala, že v nadcházejících komunálních volbách už nechce být lídrem, přestože sama je členkou jiné strany než odvolaný starosta.

Pokračování práce ve starostovské židli se ale nebrání první muž Archlebova Jan Müller. „Kandidovat budu opět za KSČM jako posledně. Zatím není rozhodnuté, zda budu na prvním místě kandidátky. Pokud mě ale ostatní navrhnou, bránit se nebudu,“ řekl Müller. Ve volbách v roce 2006 se na první místo listiny dostal až „kroužkováním“ při volbách. Původně figuroval na šestém místě.

Jeho odvolání bylo kuriozní v tom, že krátce po něm zastupitelé odvolali i jeho nástupce a Müllera vrátili do funkce.

V tomto volebním odbobí se starostové okresu Hodonín nedobrovolně stěhovali celkem sedmkrát.