Například Eliška Antošová z Dubňan návrh zákonodárců vítá. „U nás ve škole jeden takový automat je. Nemám z toho vůbec radost. Dětem raději peníze do školy vůbec nedávám," vyjádřila se čtyřiatřicetiletá žena.

Podobný názor má i Iva Konečná z Hodonína. „Když zařízení ze škol zmizí, přestanou děti lákat k tomu, aby jedly nezdravé potraviny. Pokud dostanou zdravější náhradu, vůbec jim to neuškodí," je přesvědčená Konečná.

Novinky ve školních zákonech se nedotknou pouze výdejních automatů na chodbách, ale i kantýn. „Vyhláška, která bude řešit výživové požadavky na pokrmy a nápoje podávané školákům v automatech, pamatuje i na školní bufety. Seznam těchto položek připravuje ministerstvo zdravotnictví," informovala zástupkyně ředitele odboru a mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Klára Bílá.

Právě v tom spatřuje problém ředitel hodonínské Základní školy Mírové náměstí. Ta sice automaty nemá, ale žáci cukrovinky mohou koupit ve školní kantýně. „Součástí nabídky jsou i nejrůznější sladkosti a pochutiny. Novela by znamenala jejich zákaz. Pokud vejde v platnost, budeme se jí muset zabývat," uvedl Letovský.

Ředitel hodonínské Základní školy Vančurova Zdeněk Šebesta se kvůli připravované úpravě odhodlal k opatření už na začátku školního roku. Z pultu bufetu nechal odstranit nezdravé potraviny a sladké nápoje. „Ministerstvo školství o změně informovalo s dostatečným předstihem. Když jsme uzavírali novou nájemní smlouvu na kantýnu, už jsme do ní přidali požadavky na zákaz prodeje těchto produktů," informoval Šebesta.

novela zákonabude řešit výživové požadavky na pokrmy a nápoje podávané ve školách a školských zařízeních. Platit by měla od školního roku 2015/2016

Základní školy na Hodonínsku vesměs mají automaty na nealkoholické nápoje. Například v Ratíškovicích. „Máme pouze výdejní přístroje na mléko, ovoce a pití, které může být ve školách," uvedl ředitel ratíškovické základní školy Josef Hanák.

Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánky Čechové na přípravě konkrétních požadavků na omezení v současné době pracují odborníci na výživu. „Regulace bude nastavena formou nutričních profilů potravin, nikoliv seznamem konkrétních výrobků," informovala mluvčí resortu.

Konec sladkých tyčinek nebo energetických nápojů ve školách nutriční poradkyně Magdalena Kuzníková vítá. „Myslím si, že je úplně zbytečné, aby tyto automaty ve školách byly. Vůbec do těchto míst nepatří. Děti si mají přinést normální svačinu s pitím z domova. Záleží ovšem na přístupu rodičů," vyjádřila se pro Hodonínský deník Rovnost poradkyně.

Ta se zároveň domnívá, že děti mnohdy kvůli sladkostem vynechávají obědy ve školních jídelnách. „Obecně se propaguje zdravé stravování, tak proč dětem podstrkovat nezdravé potraviny přímo ve školách? Na druhé straně je jasné, že si je mohou koupit i jinde," dodala Kuzníková.

Automaty mají vzdělávací instituce v pronájmu. Jak se k novele postaví jeden z majitelů zařízení, společnost Delikomat, bude jasné nejspíš až na konci tohoto měsíce. „K novele školského zákona, která vejde v platnost v září 2015, vydáme prohlášení nejpozději do 27. února," uvedla na dotaz Veronika Šťastná z marketingového oddělení firmy.