Podle předsedy představenstva svazu Romana Strejčka je hlavním účelem zmírnění pokřiveného trhu. „Historicky tady platí nejnižší sazby v porovnání se zahraničím. Není důvod, aby se autorům hudby dostávalo v České republice nižší míry ochrany práv, než je běžné v drtivé většině zemí Evropské unie," uvedl Strejček. Svaz zastupuje téměř devět tisíc českých umělců a asi milion zahraničních. Vznikl v roce 1919.

Od loňského listopadu vede ve Strážnici bar Archa Kristýna Búřilová. Poplatek zatím platila jednou, dosáhl sedmi tisíc korun. „Jestli se ceny navýší, tak vůbec nevím, jak to bude v budoucnu vypadat. Jestli lidé budou moci něco vůbec sledovat či poslouchat v hospodách," zhodnotila Búřilová.

Problémy mohou mít i hotely, které nabízejí pokoje s televizory a rádii. Často mají dopředu vypočítané ceny, za které už pobyty prodaly. Zvýšení sazeb pro ně znamenají buď nižší zisky, nebo zdražení pobytů.

Vyšší sazby mohou mít dopad i na akce pořádané kulturními domy. To se týká například tanečních kurzů. Ty mohou být tak drahé, že se pro řadu studentů třeba stanou finančně nedostupné. „Zvyšování sazeb nemůže zůstat bez dohledu státu. Ten něco takového nesmí dopustit, smyslem společnosti je rozvoj kulturního života," uvedla ředitelka strážnického kulturního domu Strážničan Danuše Adamcová. Také poukázala na to, že zvyšování poplatků nepředcházela žádná veřejná debata.

Svaz měst a obcí si vyžádal jednání u ministra kultury. „Věřím, že se setkání uskuteční do konce měsíce. Pokud by tato jednání nevedla ke stažení návrhu na zvýšení poplatků, pak je jednou z cest i demonstrace," uvedl kyjovský starosta a předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Dodal, že podporuje jakékoliv snahy k pohřbení tohoto dle jeho slov arogantního návrhu, který znamená další facku do tváře obcím.