A rozhodně není jediný, komu sezení v zastaralém kinosále nevyhovuje. „Kvalita filmů i nabídka kina je dobrá, kámen úrazu jsou sedadla. Jsou opravdu katastrofální. Po půl hodině promítání člověk začne přemýšlet, jestli si raději nepůjde sednout na schody, které jsou stoprocentně pohodlnější," postěžoval si také Roman Bystřický.

Vedení Kyjova si nutnost modernizace kina s kapacitou 424 míst uvědomuje. Na letošní rok proto naplánovalo jeho rekonstrukci. Někteří návštěvníci by uvítali i přestavbu toalet. Té se ale prozatím nedočkají. Plánované opravy se týkají pouze kinosálu. „Jedná se o stavební úpravu hlediště, výměnu sedaček, úpravu zvukové akustiky, nouzové osvětlení a celkové zvýšení komfortu tak, aby se tady návštěvníci cítili dobře," sdělil vedoucí odboru rozvoje města Roman Pekárek.

Návštěvnost • Za minulý rok Kino Panorama navštívilo 20 602 diváků, nejvíc táhly filmy 50 odstínů šedi a Mimoni
• Za letošní rok zatím do kyjovského kina zavítalo 8 532 návštěvníků. Nejvíce nalákal snímek Lída Baarová

Jestli se rekonstrukce uskuteční, ještě záleží na tom, zda na ni město dostane dotaci. „Jelikož se cena záměru pohybuje v řádu milionů korun, podali jsme žádost o dotaci přes fond kinematografie. Uzavírka podávání žádostí byla toto pondělí. Nyní tedy čekáme na výsledky," vyjádřil se Pekárek. Podle něj je v případě přiznání dotace harmonogram oprav naplánovaný na druhé pololetí letošního roku.

Kino Panorama vzniklo přestavěním původního Kina Oko. S přestavbou se začalo v roce 1969. „Na podzim roku 1970 se už promítalo. Zahajovacím představením byl panoramatický velkofilm Vojna a mír," připomněla historii kina vedoucí kyjovského muzea Blanka Pokorná. Právě možnost promítání širokoúhlých filmů udělala z Kina Panorama v té době jedno z nejmodernějších v kraji. Zub času se ale začal postupně zakusovat a kino chátralo.

V roce 2008 se pro nízkou návštěvnost uvažovalo i o stěhování do Domu kultury. Poslední modernizací si kino prošlo před šesti lety. Nová digitalizace umožnila i promítání ve formátu 3D a přilákala další návštěvníky.

DOMINIKA FLORIÁNOVÁ