Sepsáním petice dala zhruba šedesátka Hodonínských najevo svůj nesouhlas s nelegální výrobou dřevní štěpky firmou Petra Bio v areálu bývalých cihelen. Majitel firmy Zdeněk Bábíček si ale sehnal všechna potřebná povolení. Stavebnímu úřadu tak nezbude, než výrobu štěpky posvětit.

„Podali jsme také správní žalobu a požádali o předběžné opatření. Takto přece stavební úřad nemůže postupovat. Jednostranným rozhodnutím nám zakázal manipulaci a skladování,“ tvrdí Bábíček.

Podle něj se v dokumentu nahrazujícím nedochované stavební povolení píše o skladu a manipulační ploše. „O nějakých cihlách nebo cihlářském materiálu tam není ani slovo. V cihlářském provozu se navíc vždycky používaly k výrobě piliny. Musely tam být proto uskladněné. V minulosti se na stejném místě opravovaly i palety,“ uvedl Bábíček.

Stavební úřad podle jeho vedoucí Ivony Lexové povolení k činnosti žadateli vydá za předpokladu dodržení veškerých předpisů. „Pokud má dotyčný všechna potřebná povolení, tak nemáme na výběr,“ uvedla Lexová. Zároveň ale připomněla, že firma měla areál podle vykonatelného rozhodnutí již vyklidit. „Podnikli jsme potřebné kroky k vymožení této povinnosti,“ podotkla Lexová.

Podle nejnovějších informací má požadovaný provoz v areálu fungovat jen v denních hodinách.

Stavební úřad měl podle její vedoucí podezření, že firma pokračuje ve výrobě i přes vydaný zákaz. Jak řekla Lexová, to se nakonec nepotvrdilo. Na místě hlídkovali na popud živnostenského úřadu i městští strážníci. „Kontrolovali jsme areál v noci i přes den. Strážníci nezjistili vůbec nic,“ sdělil ředitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček.

Šedesátka místních reagovala sepsáním petice právě na hluk vycházející v noci z areálu cihelen. „Hluk narušuje spánek rodiny včetně dětí. Ráno vstávám unavená a nevyspaná do práce,“ stěžovala si iniciátorka petice Edita Divácká.

Majitel firmy se hájí tím, že areál firmy stojí v průmyslové zóně. Nechal si navíc vypracovat studii, která mluví o tom, že firma veškeré limity hluku dodržuje i v nočním provozu.

Podle ředitele krajské hygienické stanice Jana Marečka vůbec nevadí, že areál stojí v průmyslové zóně. „Platí tam normy jako všude jinde,“ prohlásil Mareček.

Výroba nyní stojí. „S nočními směnami jsme skončili na konci minulého roku,“ informoval Bábíček. Ten je podle svých slov ochotný vyjít vstříc lidem i stavebnímu úřadu a vyrábět štepky jen do dvaadvacáté hodiny.

Dvakrát se dostala otázka týkající se nepovolené výroby dřevoštěpky i na jednání hodonínského zastupitelstva. Interpelaci směřující na vedení města vznesl zastupitel Jiří Koliba (KDU – ČSL). „Přes informace v tisku i dvoustránkovou odpověď od vedení města mám informace, že výroba v omezeném režimu dál pokračuje,“ řekl na posledním zasedání zastupitelstva. Podotkl také, že vedení města nevyužilo možnost podle paragrafu pět občanského zákoníku domáhat se ochrany u příslušného orgánu státní správy.

Na to místostarosta Jaromír Hýbner (Změna) odvětil, že udělal všechno proto, aby prošetřil zda je možné tento paragraf v tomto případě uplatnit. „Jako představitelé samosprávy nemůžeme zasahovat do výkonu živnostenského a stavebního úřadu. Ten spadá pod státní zprávu,“ bránil vedení města Hýbner.