Jiří Homola, spolupracovník brněnských meteorologů a majitel jediné meteostanice v hodonínském okrese, v úterý ráno při pravidelné kontrole jásal. Po měsíci sucha, kdy ve Strážnici nespadla na vyprahlou zem ani kapka, přišel v noci na úterý konečně déšť. Ten byl tak vydatný, že problém se suchem zažehnal minimálně na celý příští týden. Příroda podle zahrádkářů a zemědělců dostala ale v týdnech sucha opravdu zabrat.

„Ve Strážnici napršelo po měsíci celkem 18,7 milimetrů vody. Byla to nadměrná srážka nadměrné intenzity,“ zhodnotil úterní bouřku, která se přehnala nejen nad hodonínským okresem, Jiří Homola. Jediné pozitivum, které období suchých dnů prý přineslo, je to, že lidé nemuseli sekat své trávníky, říká majitel strážnické meteostanice s úsměvem. V Kyjově spadlo v přívalovém dešti ještě o pár milimetrů vody víc než na Strážnicku. Podle zahrádkáře Blažeje Zajíce to tady bylo celých jednadvacet milimetrů. Jeden milimetr vody znamená v přepočtu asi jeden centimetr zvlčené půdy. Ta je teď tedy provlhčená do hloubky zhruba dvaceti centimetrů.

„V Kyjově je vláhy dostatek na to, aby i polní plodiny, jako je obilí a ječmen, byly z nejhoršího venku. A to nemluvím o rajčatech, paprikách a okurkách, které mají vody dost,“ říká Zajíc. Když zaprší zase až za týden, nic se neděje. Rostliny v klidu přežijí i čtrnáct dnů. Vláhu teď potřebují zejména ovocné stromy. Příroda letos přeskočila jaro a všechno je urychlené minimálně o čtrnáct dnů. I žně prý letos nebudou v červenci či srpnu, jako tomu bývá obvykle. Začnou podle něho už v červnu.

„Vláha na Hodonínsku bude obilovinám stačit. V zemi je nejméně čtyřicet centimetrů vlhkosti,“ uklidnil zahrádkář. Ten ale také upozornil, že je potřeba vydatně zalévat ve dnech sucha především ovocné stromky, a to nejen mladé.

„Letos jsem už 9. května zobal první třešně. Je pravda, že jsem ke stromu nalil kolem dvou tisíc litrů vody. Zalévat se musí hlavně meruňky, skorá jablka a broskve,“ poukázal Blažej Zajíc, který za léta zahrádkaření ví, že jinak by z úrody byly jen suché plody na peckách. Aby měla zálivka dostatečný efekt, potřebuje strom asi padesát litrů na metr čtvereční. Komplikace by mohly vzniknout těm, kterým se bouřka vyhnula.

Ta úterní ale zkropila dostatečně také Moravskou Saharu, jak se díky písčité půdě často říká oblasti kolem Vracova, Vacenovic a Bzence. „Konečně pořádně zapršelo. Denně jsme museli zalévat zahrádku i trávník, který by dostal suchem pěkně zabrat,“ říká šedesátiletý Zdeněk z Vracova.

Další bouřka by mohla podle hydrometeorologů přijít na Hodonínsko už v pátek.