„Přijet jsem mohl jen od hlavní cesty na Kyjov, ale odbočovat a hlavně potom vyjíždět na silnici v kopci, kde se auta ve velké rychlosti předjíždějí, to je opravdu 
o zdraví," dodává zahrádkář. Musí navíc využívat sousedův sjezd, protože k jeho zahrádce žádný nevede.

Nebezpečný odpad

Příští rok už Šmehlík bývalou skládkou přijede přímo 
z vesnice a na frekventovaný tah vůbec nebude muset. Má to pro něj i pro další majitele ještě jednu výhodu. Když bude cokoliv na zahrádce sklízet a ponese to k autu, půjde vždy 
z kopce. Zahrádky a vinohrady se totiž spouštějí právě směrem k údolí, kde byla skládka.

Velkým přínosem bude ale především likvidace ekologicky nebezpečného odpadu. „Skládkou volně protékala voda. Z odpadu se vylučovaly nebezpečné látky. Rok a půl zpět udělané rozbory ukázaly, že některé sledované hodnoty výrazně překračují povolenou hranici, některé už jsou na hraně," uvedl starosta obce Jiří Flora.

Skládka začala fungovat už přibližně před půl stoletím. „Do osmdesátých let dvacátého století vyvážely na dotčenou sládku odpad Technické služby Kyjov, není vyloučeno, že na skládku byl v uvedené době ukládán i průmyslový odpad z místních provozoven a organizací," uvádí vedoucí kyjovského stavebního úřadu Miloš Dokoupil v rozhodnutí o stavebním povolení. Jak se ale mezi lidmi ve Vlkoši dá doslechnout, vyvážely se tam kolikrát sudy se vším možným. Jak stojí v povolení také, v devadesátých letech na místo lidé i firmy vyváželi zejména stavební suť.

„I když pak byla skládka ukončena, nebyla nijak zajištěna. Kdo byl zvyklý, vozil tam odpad dál. Jezdili lidé z celého Kyjovska. Skládka se rozšiřovala a jak navíc kvůli náletům zarůstala, místo už bylo i nebezpečné," dodal starosta.

Cena? 25 milionů

Obci se letos podařilo získat dotaci z Fondu životního prostředí. Rekultivace celého prostoru vyjde na pětadvacet milionů korun. Jde asi o devět tisíc metrů čtverečních. Stroje, které tam už několik týdnů pracují, vytěží kontaminovanou zeminu a údolí úplně vyčistí. Navezou pak novou zeminu a vše ukončí výsadba keřů. Plochu skládky samozřejmě nejprve přikryje speciální fólie. „Zůstanou tam ještě drobné šachty, které budou odvádět vznikající bioplyn," doplnil starosta.

Jak už stojí výše, kolem celého prostoru vznikne asfaltová silnice, která zahrádkářům umožní pohodlný a hlavně bezpečný přístup do lokality.

Stavební práce postupují rychle. Ještě do konce letošního roku mají být hotové terénní úpravy. Na jaře začne výsadba keřů. Do května příštího roku má být vše kompletně hotovo.