Nově jsou tak v Ratíškovicích či Šardicích. „Na tamním sběrném dvoře máme kontejner na použitý textil. Je tam k dispozici zhruba od května a místní se už naučili jej využívat. Vybíráme jej jedenkrát za dva týdny, ale podle mých informací se plní docela rychle. Plné pytle tak leží i v jeho okolí," sdělila pracovnice charity v Šardicích Tereza Sácká.

Podle ní si Šardičtí na možnost odložení nejen šatstva do velkoobjemové popelnice zvykli rychle. „Přece jen se lidem doma válí spousta oblečení. Mnohdy se jim nechce čekat na veřejnou sbírku a chtějí nepoužívané věci odevzdat hned," zamyslela se Sácká.

Vybraný textil míří na více míst. Jednak jej využijí sociálně slabé rodiny v Česku, jednak se tato pomoc přepraví potřebným do krizových míst ve světě. „Jde i do azylových domů pro matky s dětmi a lidem bez přístřeší do nocleháren. Šaty, které se v kontejneru objeví, se musí vytřídit. Ty použitelné můžeme poskytnout jako pomoc," vysvětlila Sácká.

Plechové skříně jsou určené na sběr oděvů, obuvi, přikrývek, hraček, ložního prádla, utěrek i záclon. „Nesetkáváme se s tím, že by lidi do nich házeli věci, které tam nepatří," řekla Sácká.

V okresním městě charitní nádoby na textil chybí. „Pořádáme čtyřikrát do roka sbírky. Kontejner je tu jeden, ten ale nepatří nám, nýbrž diakonii," sdělila organizační pracovnice hodonínské oblastní charity Ludmila Malá.

O rozmístění nádob v Hodoníně zatím ani neuvažuje. „Dárci si už zvykli na pravidelné sbírky. Navíc s nimi přijdeme do styku osobně, což je pro ně důvěryhodnější. Přinést mohou cokoliv, nejen oblečení a textil, jako do kontejnerů, ale i hračky, knihy či vybavení domácnosti," řekla Malá.

Sbírka v Koupelní

Zároveň upozornila na nové sběrné místo. „Dříve jsme pořádali sbírky do vagónu, pak u městského úřadu a nyní v Koupelní ulici. Stává se, že nám lidé dají pytel s oblečením před charitu. Jenže se někdo k němu dostane dříve než my a sak poničí, oblečení vytahá. Pěkné kousky jsou pak nepoužitelné, což je škoda. Navíc si naše sbírky občas místní pletou s pytlovým sběrem, ten ale nezařizujeme," sdělila Malá.

Nejbližší materiální sbírky budou v Hodoníně devátého září a jedenadvacátého října. „Když člověk vytřídí hodně věcí v jiném termínu, je možné se domluvit. Nikoho jsme zatím neodmítli," podotkla Malá.

Kromě charity a diakonie rozmisťuje kontejnery na Hodonínsku i Charita Aided. V lednu měla nádoby jen v Těmicích a Násedlovicích. „Pomalu jich přibývá. Zatím je máme v Prušánkách, Mikulčicích a nyní jednáme s Lužicemi. Plánujeme také Hodonín," řekla Jana Vlková z Charity Aided.

Například v Násedlovicích už pořádali sbírky na textil i dříve. „Měli jsme je vždy jednou za rok, protože lidé řešili, kam s nepotřebným oblečením. Nyní mají možnost využití kontejneru a jsou opravdu spokojení," okomentovala možnost starostka Násedlovic Vlasta Mokrá.