"Hřiště jsou ve městě vcelku dobře rozmístěná tak, že jsou téměř všem dostupná. Technický stav herních prvků se zdá být dobrý, některé jsou však zanedbané, chybí nátěry konstrukcí. Pískoviště na dětských hřištích nejsou všude zakrytá plachtou, aby znemožnily znečištění písku," napsali v závěru zprávy, kterou schválil kontrolní výbor, za pověřenou skupinu bývalá místostarostka Zuzana Domesová a Jiří Štukavec.

Poukázali zároveň na to, že betonové obruby pískovišť jsou často ve velmi špatném stavu. „Doporučujeme tato pískoviště odstranit a nahradit novými tak, aby vzhledem neodpuzovaly své uživatele," upozornili členové kontrolní skupiny.

Ještě hůře dopadla travnatá hřiště pro malou kopanou, která podle názoru kontrolorů připomínají spíše oraniště. Upozornili především na ta v Brandlově ulici, Cihlářské čtvrti a na Pánově.

„Rozhodně by mohlo být lepší. Hrávají zde patnáctiletí kluci. Jednou už byly branky v tak hrozném stavu, že je museli chlapi svařit," svěřil se Petr Volek, který u pánovského místa pro fotbal bydlí už pětadvacet let.

Ani sousední dětské hřiště nepatří mezi nejpestřejší. Nejmenší děti mohou využít jen dvě houpačky. „Býval tady kolotoč, ale ten kvůli bezpečnosti zrušili. Pískoviště časem zarostlo," přiblížil tamní situaci Volek.

Viditelné nedostatky má i hřiště na fotbal u trati v Brandlově ulici. Konstrukce branek není rovná a sítě či pletivo za nimi chybí. „Hřiště bývalo lepší, teď hrávají kluci spíš ve školní zahradě. Myslím si, že by se mělo opravit, aby se mladí měli, kde vyblbnout. Například skatepark využívají často," řekla jedna z místních.

Rekonstrukce těchto hřišť ale podle sdělení odboru investic a údržby vázne na nevypořádaných pozemcích. Kontroloři proto zastupitelům v dokumentů doporučují, ať problémy s pozemky vyřeší. Zároveň navrhli doplnit pískoviště za Vartou a zřídit nová dětská hřiště na Nesytu a Pánově. „Momentálně projektově zpracováváme rozšíření hřišť v jiných lokalitách, které se musí dokončit. Zprávu z kontrolního výboru ale projednáme a dohodneme se na dalším postupu i ve zmiňovaných oblastech," uvedla mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová.

Dětská hřiště v Hodoníně
- Podle seznamu pro kontolní výbor bylo v červnu 2013 evidovaných 81 dětských hřišť s 323 herními prvky a zařízeními.

- Hřiště přístupná veřejnosti: MŠ Družstevní, Sídlištní, Jilemnického a ZŠ Vančurova.

- Travnatá hřiště na malou kopanou mimo školy: třída Bratří Čapků, ulice Josefa Suka a Křičkova.

Zdroj: MěÚ Hodonín