Prázdniny pomalu končí a s nimi i období letních táborů. Čtrnáctiletá Kristýna Vladařová z Veselí nad Moravou v červenci „zakotvila" v rekreačním středisku ve Vřesovicích u Kyjova. „Líbilo se mi tam, je to moc pěkný přírodní areál. Bydleli jsme v malých chatkách, většinu času jsme však trávili venku. Často jsme k jídlu měli maso, a dokonce i mé oblíbené bavorské vdolečky," svěřila se s dojmy dívka.

Zážitek z prázdninového dobrodružství jí nejvíce kazily jen toalety. Právě na jejich stav, stejně tak jako na dodržování hygieny, pohodlného ubytování i kontrolu denního režimu, dohlížela na většině táborových turnusů Krajská hygienická stanice. „S velkými nedostatky nebo mimořádnými událostmi jsme se letos dosud nesetkali. Situace na táborech je zatím klidná, na Hodonínsku jsme žádnou sankci neudělili," sdělila vedoucí krajského odboru hygieny dětí a mládeže Hana Pokorná.

Podobně tomu podle jejích slov bylo i v minulých letech. „Stav táborů v okrese je poměrně stabilizovaný, nové nevznikají. Vesměs jsme se všemi provozovateli v případě potřeby v kontaktu a spolupráce s nimi je na dobré úrovni," nastínila současnou situaci Pokorná.

Upozornila, že kontroloři na všechna tábořiště nechodí. „Ze zákona musí provozovatelé ohlásit pouze ta, na kterých je přihlášeno alespoň třicet dětí a které trvají minimálně pět dní," osvětlila. Na Hodonínsku se letos uskutečnilo osmatřicet turnusů, jež tato kritéria splňovaly. Z nich hygienici jedenatřicet prověřili. V táborech na Hodonínsku se prostřídalo více než dva tisíce dětí.

Co kontrolují
- potřebné doklady vedoucích a dalších pracovníků tábora
- ubytování
- hygienické zázemí
- pitná voda
- stravování
- zdravotní zabezpečení

S inspektory se na táboře potkala i Marie Knitlová ze strážnického Domu dětí a mládeže. „Zastihli nás na prvním kempu na Littneru. Kontrolovali, jestli máme v pořádku všechny potřebné papíry, sledovali dění v kuchyni i jídelníček. Za ten nás pochválili, protože byl velmi pestrý. V žertu se svěřili, že by chtěli být zase dětmi a našeho tábora se zúčastnit," řekla Knitlová. Úspěch podle ní zaručuje především zajímavá táborová hra a dobrá kuchařka.

Pochvalu od hygieniků dostali letos také organizátoři z kyjovského domečku. „Máme vlastní vrt, takže voda, kterou ve středisku poskytujeme, je čistá a kvalitní," prozradil ředitel instituce Zdeněk Kunz.

Kyjovské děti se jezdí pravidelně rekreovat do Beskyd, dohled už proto zajišťuje zlínská pobočka hygieny. „Platí, že tábory se nahlašují na příslušný odbor tam, kde se akce koná, ne odkud pochází pořadatel," vysvětlila Pokorná.

Každoroční kontroly se přitom netýkají táborů příměstských. „Ačkoliv na pobytovém táboře nás hygienici na třech ze čtyř turnusů navštívili, na příměstském ani jednou. Neměli by tady totiž co zkoumat. Je to hlavně proto, že děti tu netráví tolik času, přicházejí se pobavit jen na pár hodin," informovala ředitelka Domu dětí a mládeže ve Veselí nad Moravou Lenka Šlosárová.

Pokud by přesto měli organizátoři příměstských táborů nějaké problémy, mohou se na hygienickou stanici s žádostí obrátit. „Povinnost hlásit se nemají, ale rádi jim s čímkoliv poradíme. Stejně tak i provozovatelům menších pobytových táborů," dodala Pokorná.

VENDULA GREGOROVIČOVÁ