Od té doby ve sklárně v součinnosti s hygieniky plošně testovali zaměstnance a trasovali možné kontakty nakažených. „Pro rychlé zvládnutí situace jsme najali i soukromou laboratoř, abychom výsledky měli co nejdříve a mohli efektivně jednat a ochránit zdraví zaměstnanců,“ sdělil Svatopluk Kudláč, člen krizového štábu sklárny, který se schází minimálně jednou týdně. Průběžně tak byla otestovaná více než polovina zaměstnanců.

Testování navíc dál pokračuje. „Chceme šíření úplně zastavit a děláme pro to maximum,“ upozornil Kudláč s tím, že do práce tak docházejí jen zdraví lidé a všichni s pozitivním testem nebo s nařízenou karanténou zůstávají doma.

Výstava hub v Ratíškovicích.
Jubilejní výstava hub se letos v Ratíškovicích ruší

Sklárna tak zároveň řeší výpadek pracovníků nejen nemocných, ale i velké množství těch, kteří jsou v karanténě, a to i kvůli pozitivnímu členu domácnosti. „I když se nám již začínají uzdravení zaměstnanci vracet a nabíráme brigádníky, čelíme nedostatku personálu ve výrobě, a proto jsme museli omezit provoz na některých pracovištích. Věřím ale, že to společně zvládneme, prioritou je zdraví našich zaměstnanců,“ uvedl člen představenstva Vetropack Moravia Glass Milan Kucharčík.

Sklárna už před několika měsíci zavedla řadu preventivních opatření, včetně desinfekce šaten a jídelen ozonem. Pracovníci mají navíc posunuty časy nástupů do směn, aby se navzájem nepotkávali.

Jak doplnil ředitel hodonínské Okresní hospodářské komory Michal Švagerka, řada dalších firem v regionu nyní zvyšuje preventivní opatření proti šíření koronaviru. „Například najíždějí na provoz v rouškách a omezování vstupu do fabrik cizím lidem,“ dodal Švagerka.