Více než čtvrtina evidovaný nakažených na Hodonínsku byla na začátku týdne v Kyjově. Ten navíc v regionu jediný disponuje infekčním oddělením. Na tamních lůžkách se starají o jedenáct pacientů s koronavirem. „ARO pečuje o další tři,“ uvedl Filip Zdražil, mluvčí nemocnice.

Ta už na situaci reagovala přesuny oddělení uvnitř budov. „Celé ARO se dočasně přestěhovalo do prostor chirurgické jednotky intenzivní péče, protože tam je možnost infekční pacienty vzájemně izolovat,“ vysvětlil Zdražil s tím, že rádi přivítají roušky, které by mohl využít personál i pacienti. Současná zásoba jednorázových ústenek má stačit na šest týdnů.

Koronavir a okres Hodonín

Celý okres Hodonín

covid pozitivních: 236

pozitivních na 100 tisíc obyvatel: 74 (nejvíce na Moravě)

nové případy za den: 19

vyléčených: 147

zemřelých: 4

Kyjov

aktuální počet nakažených: 63 (začátek týdne)

vyléčených: 33

Nápor koronaviru vtrhl na několik pracovišť v jedenáctitisícovém městě, a to včetně škol. Kvůli sedmi pozitivním testům mezi pedagogy i pracovníky jídelny zavřeli hygienici v pondělí mateřskou a základní školu v Boršově, včetně družiny, speciálně pedagogického centra i internátu. „Vzhledem k tomu, že někteří teprve nastoupili do karantény, tak nepředpokládám, že otevřeme příští týden. I když hygienici mohou rozhodnout jinak,“ sdělil Miroslav Hula, ředitel školy, kde se učí i děti s postižením sluchu.

Po pozitivních testech u tří žáků a jednoho zaměstnance hygienici nařídili karanténu i dvou tříd a jednoho oddělení družiny v základní škole na Újezdu. „Zajistil jsem možnost testování na koronavirus přímo na hřišti u školy,“ uvedl ředitel Radek Klech. Testování je plánované na pondělní ráno.

Už druhý týden se s ataky koronaviru potýkají v Domově Horizont.  Poschodí s handicapovanými klienty zůstává v izolaci. Po testech jsou na dalším patře. „Byli negativní, takže se nákazu podařilo zastavit. V horním patře je režim jako na infekčním oddělení, zaměstnankyně pracují ve speciálních oblecích. Uživatelé jsou vesměs v pořádku, dva až tři jsou vážněji nemocní,“ přiblížil ředitel Horizontu Jan Hanáček s tím, že další výtěry jsou na pořadu v pátek.

I přes ústup a ojedinělý výskyt způsobila koronavirová infekce problémy i sklářům. „I když se nám již začínají uzdravení zaměstnanci vracet a nabíráme brigádníky, čelíme nedostatku personálu ve výrobě,“ uvedl za sklárny Milan Kucharčík

Radnice už zřídila krizovou linku a také odložila akce, které se mají uskutečnit ve vnitřních prostorách.