Takže až do odvolání bude zavřený prostor, kam vyrážejí hlavně o víkendech stovky lidí, které vítají pestrobarevní pávi. „Hlavně jakmile začne svítit více sluníčko a zámecké zahrada začne rozkvétat, bude ještě více chybět. Vyjíždí tam mnoho maminek s dětmi v kočárcích,“ posteskla si Marcela Piťová z tamního klubu maminek.

Zahrada s parkem je totiž jednou z mála klidových lokalit v obci i okolí. O to víc ji budou návštěvníci postrádat od příštího týdne, kdy má začít uzavírka silnice mezi Kyjovem a Svatobořicemi. Objízdná trasa totiž povede právě Miloticemi.

Jak připomněl pracovník milotického státního zámku Václav Lunga, jen za prohlídkou barokní památky ročně zavítá více než čtyřicet tisíc lidí. „Do zahrady jich zamíří minimálně třikrát tolik. Uvidíme, jak se bude situace dál vyvíjet, jestli nám časem nepovolí otevřít alespoň tu zahradu,“ řekl Lunga.

Nyní je tak kromě zámku, zahrady a parku prázdné také placené parkoviště před vstupním mostem. To zřejmě budou moci dál využívat místní dívky na skateboardech stejně jako ve středu odpoledne.

Samotný zámek se měl totiž původně otevírat o posledním březnovém víkendu. V současnosti jsou ale zrušené všechny prohlídky a tamní veřejné i soukromé akce až do poloviny dubna. „Následně máme nahlášených tři tisíce dětí na kostýmové prohlídky, ty ale zatím nerušíme,“ doplnil Lunga.

Podobné je to také s oblíbenými svatebními obřady na zámku. „Začínáme totiž až květnem, dokonce jsem oddával i v altánku. Obřadů na zámku ale v poslední době výrazně ubylo. Mladí jsou více inovativní a dávají přednost volné přírodě,“ uvedl milotický starosta Josef Levek.

Zároveň podotkl, že mimořádné opatření obec respektuje. V provozu tak zůstala i mateřská škola. „Letos máme osmdesát dětí, ale ve středu rodiče přivedli jen patnáct,“ doplnil starosta.