Tamní košt nabídne všechna, která uspěla v Nominačním předkole Národní soutěže vín Slovácké podoblasti. Půjde o výběr, který se bude pokoušet dostat do Salónu vín.

V letošním roce svaz vinařů schválil nový model národní soutěže vín. Jeho cílem je vytvoření věrohodného a přehledného vícekolového soutěžního systému hodnocení vín, jenž bude podle podoblastního a oblastního principu završen výběrem nejlepší stovky vín do Salónu vín České republiky.

„Pro účast vín v prvním a druhém kole národní soutěže a následného uvedení vín do Salónu vín ČR je podmínkou účast vín v příslušném nominačním předkole jednotlivých vinařských podoblastí. Pro vinaře a vína ze slovácké podoblasti tedy pouze tato jedna výstava,“ objasnil tajemník Svazu vinařů ČR Martin Půček.

Hodnocení vín v národní soutěži je nově uspořádané tříkolově. První nominační předkolo se uskutečňuje ve vinařských podoblastech. Z těchto nominačních soutěží jednotlivých podoblastí vzejdou první nominovaná vína do prvního celostátního kola, ze kterého je vybráno 200 vín, která postupují k finálnímu hodnocení do 2. kola. Z prvního kola postoupí 200 vín do druhého kola, ve kterém bude vybráno 100 vín oceněných titulem Salón vín České republiky.

Kdo chce tedy okoštovat to vůbec nejlepší z vinné produkce Slovácka, měl by 5. června zamířit do Prušánek. Košt začíná v 10.00 v tamním kulturním domě.

Slovácká podoblast patří se svými cca 4500 ha k velkým moravským vinařským podoblastem. Je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti Morava. Slovácko má velmi různorodé přírodní podmínky. Patří do ní oblast Podluží, Bzenecká, Kyjovská, Strážnická, Mutěnická a Uherskohradišťská.

V této různorodé vinařské podoblasti se za poslední léta vyprofilovala řada vinařství, jež dosáhla velmi významných soutěžních výsledků, a to jak v rámci České republiky, tak i celého světa. Tato vinařství dosahují vynikajících výsledků a jsou zastoupena v Salónu vín České republiky, kam se nominují jen ta nejlepší vína České republiky. Mezi nejúspěšnější patří vinařství Tomáš Krist, Moravské vin. Závody Bzenec, Štěpán Maňák, Spilberg CZ, Rodinné vin. Košut, Metroflora, Livi, Pavel Kosík, Lubomír Glos, Vinum Moravicum, vin. Dufek, Richard Tichý, Vojtěch Jestřáb či Josef Uher.