Degustace je ale na houbařském koštu poněkud jiná než například na tom vinařském. „Nehodnotí se vzhled, buket či kyselost, u nás záleží na pouhé chuti. Rozhodující je, jak houby šmakují. Když vzorek chutná hodně, tak dá člověk desítku, naopak pokud nešmakuje, například mu chybí kyselost či sůl, tak dá průměrnou známku," vysvětlil předseda.

Největší konkurence byla při letošním ročníku v kategorii hřibovitých hub, a to pětapadesát. Stupně vítězů ovládli Koplíkovi.

Ve druhé skupině se nacházel Zbytek světa, v němž bylo všechno možné kromě čirůvek. Tedy třeba bedle, kuřátka, pýchavky, kozí brady nebo ryzci. „Ty jsou úplně výteční," potvrdila členka hodnotící komise Jaroslava Kundratová.

Ratíškovičtí mykologové mají ve znaku čirůvku zelánku, takže právě třetí kategorií čirůvek neboli sviňůrek je ratíškovický košt pověstný. „Sbírají se totiž v okolích lesech až po Bzenec a nakládají se do octa už poměrně dlouhou dobu. Je jich spousta druhů, například fialová, dvoubarvá, stříbrošedá, šedá, zemní, zelánka, májovka či havelka," upozornil Koplík. Sviňůrkovou disciplínu ovládl jako obvykle František Polišenský.

Tento košt ale není jen zábavnou či gurmánskou akcí, ale také možností pro poučení. „Za těch dvacet let, co jej pořádáme, je znát značný posun v tom, že dříve některé vzorky byly nedosolené, nedokyselené či přeslazené. A dnes už účastníci koštu nakládají velice kvalitně a chutně," dodal šéf ratíškovických houbařů.

Výsledky:

Hřibovité:
1. Žofie Koplíková
2. Stanislav Koplík
3. Jolana Antošová

Zbytek světa:
1. Zdeněk Lokaj (všichni Ratíškovice) – hlíva ústřičná
2. Ladislav Špeta – liška ametystová
3. Ladislav Špeta (Hodonín) – šťavnatka pomrazka

Čirůvky:
1. František Polišenský
2. Stanislav Koplík ml.
3. Josef Kouřil (všichni Ratíškovice) – vše čirůvka zelánka