Čtyřmi vzorky se na sobotním koštu ovocných pálenek a kysaného zelí prezentuje Ladislav Vaďura s Hodonína. „Dva jsou slivovice, pak meruňkovice a hruškokdoulovice," vyjmenovává pěstitel.

Svému koníčku se věnuje už padesát let. Začal s ním, když měli chalupu na Slovensku ve Vrbovcích. „Z té doby mám doma ještě kořalky oskeruše ročníku 1998 a 2008. Potom jsem si koupil zahradu v Hodoníně, kde jsem si vysadil stromy," povídá Vaďura.

Slovenská státní firma chce u Skalice postavit dva větrné parky vyrábějící energii. Snímek je ilustrační.
Rohatec i Sudoměřice brojí proti obří větrné elektrárně, vyrůst má u Skalice

Stará se přibližně o 120 stromů. Hrušky či švestky. „Meruňky tam většinou málo dozrávají. Je to kousek od řeky Moravy," krčí rameny Vaďura.

V sobotu je jedním z mnoha degustátorů pálenek. Návštěvníci koštu ochutnávají z bohaté nabídky 1076 vzorků ze 118 obcí a pěti států. „Nemáme žádný početní rekord, ale není to ani propadák. Oproti loňsku je o zhruba sto vzorků méně, ale začínali jsme s 250 vzorky," vypočítává prezident pořádajícího občanského sdružení Gurmání Mikulčice, Vít Pavka.

Návštěvníci si pročítají katalogy a hledají mezi mnoha stovkami pálenek tu, kterou chtějí ochutnat. Muž s vousy vyřkne číslo a od usměvavé slečny dostává do skleničky průhledný poklad. Nejprve k němu lehce přivoní a pak teprve ochutná. Podle výrazu je všechno v pořádku, pálenka zachutnala.

Sobotní košt ovocných pálenek a kysaného zelí v Mikulčicích.Sobotní košt ovocných pálenek a kysaného zelí v Mikulčicích.Zdroj: Deník/Michal Hrabal

O kousek dál je slyšet překvapený hlas. „Oni mají i jahody," všímá si mladík. Skutečně, kromě nejvíce zastoupené slivovice, hruškovice nebo meruňkovice, jsou v nabídce i destiláty z méně tradičního ovoce na pálení.

Výběr je pestrý. Ne nenadarmo se říká, že co má škrob, lze vypálit. „Jsme rádi za každou raritu. Teď je boom oskerušovice. Je tady kdoule, ananas, rybízy, jahody, maliny. Máme v názvu, že se jedná o ovocný košt, ale jsou tu i pálenky z neovoce. Šampionem se ale pochopitelně stát nemohou," má jasno Pavka. Lidé na koštu mohou ochutnat například režnou nebo pálenku z řepy.

Bohumil Páník je novým trenérem divizního Bzence.
HOST DENÍKU: Top osobnost fotbalové divize? Trenér Páník ve Bzenci, mise začíná

Oproti předchozím ročníkům je méně vzorků z meruňky. „Loni hodně ovoce pomrzlo. Převážně meruňky, ale i broskve. Hlavně na meruňkách je to znát," říká hlavní pořadatel.

Celkovým šampionem se pro letošní rok stává višňovice ročníku 2023 od Emila Bílského z Mikulčic. Nejlepší kolekci výstavy má Andrej Lewandowski. Vzorky z Polska opět ovládly kategorii likérů a macerátů. „Do soutěže dávají vzorky tradiční jména, což dokazuje třeba loňský vítěz na duranciích. Letos dokázal svůj úspěch obhájit. Není to o náhodě, umí to dělat. Jsou tu ale i nová jména, o kterých jsme doteď nevěděli," přemítá Pavka.

Lidé si v mikulčickém kulturním domě mohou také doplnit vitamíny. Kromě pálenek ochutnávají také vzorky kysaného zelí. „Celkem je jich čtyřiačtyřicet, což je na Mikulčice dostačující počet," míní Pavka. Mezi destiláty své želízko nemá. Vinou tornáda přišel o všechny stromy.