Tři dospělí koně a jedno hříbě jsou v ptačím parku Kosteliska prozatím na zkoušku. „Po několika měsících vyhodnotíme, jaký má jejich pastva efekt. Pastva dalších zvířat zafungovala skvěle, a to především proti nepůvodnímu zlatobýlu obrovskému. Ovce a kozy ho požírají, když je mladý. A uherský stepní skot ho spásá po celou dobu vegetace, bez problému spase i zlatobýl v plném květu, což je skvělá zpráva. Před očima se nám mění nehostinné porosty zlatobýlu v druhově bohaté biotopy,” sdělil Gašpar Čamlík. Je jednatelem Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické, která park spravuje.
Pastva skotu, koz i ovcí umožnila růst vzácným rostlinám. „Pasoucí se zvířata místy udusala jílovitou půdu, což vedlo k vytvoření vysýchavých louží. Na těchto místech vyklíčily vzácné druhy rostlin, jejichž semena čekala v půdě na svou příležitost desítky let. Jde například o slanomilné rostliny, jako je kyprej yzopolistý, merlík slanomilný, řepeň durkoman nebo skřípinec Tabernaemontanův. Pastvou obnovené písčité vyvýšeniny obsadil trýzel rozvětvený, významné je i rozšíření biotopů ostřic včetně vzácných druhů,” sdělil botanik Petr Hubatka, který se podílel na monitoringu.
Kostelisko je atraktivní pro ptáky. „Za potravou sem v sezóně pravidelně létaly například volavky stříbřité. Pozorovali jsme také vodouše kropenaté a potěšili nás i dudci chocholatí. Plošky s nižší vegetací jsou již tradičně oblíbeným pastvištěm pro husy velké. Pravidelně se jich tu zdržovalo více než sto včetně housat,” upozornil Ondřej Ryška z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.
Fotogalerie: V ptačím parku Kosteliska u Dubňan se opeřencům daří
Místo ale prošlo řadou dalších změn. Vznikly zde tůně, hmyzu pomáhá kosení nebo strhávání drnů. „Z opatření těží také hmyz. Nové tůně osídlila celá řada vodních druhů brouků včetně potápníků, vodomilů a nohatců. Osluněné topoly na pastvinách využívá k vývoji ohrožený krasec Trachypteris picta decostigma. Početnou populaci má na Kosteliskách také motýl okáč ovsový, který je v Červeném seznamu ohrožených druhů zařazen do kategorie zranitelný. Oproti stavu před zahájením pastvy se zde počty druhů hmyzu ze všech skupin zmnohonásobily,” doplnil entomolog Ondřej Konvička z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické.
Fotogalerie: Hejna hus i vzácní brouci v ptačím parku Kosteliska
Ještě v roce 2019 byla na Kosteliskách v místech, kde se teď nachází pestré pastviny, neprostupná džungle nepůvodních druhů. Ptačí park vzniká u Dubňan na Hodonínsku v nivě Kyjovky od roku 2020, kdy tu Česká společnost ornitologická koupila první pozemky. Prioritními druhy jsou na Kosteliskách ptáci, kterých tu ornitologové pozorovali více než dvě stě druhů, ale cílem je vytvářet vhodné podmínky i pro další druhy rostlin a živočichů.