Osm let už například ve Velké nad Veličkou pořádají soutěž O krála slováckej klobásky. A podle starosty obce Jiřího Pšurného je vývoj počtu návštěvníků znát. „Zpočátku jich sem přijíždělo mnohem víc. Přece jen byl košt klobás něco, co jinde nebylo. Teď se ale s podobnými akcemi roztrhl pytel a lidí ubylo. Přesto se snažíme, aby nešlo na akci jen o to, dobře se najíst, ale aby šlo o opravdovou degustaci," uvedl Pšurný s tím, že letos košt návštěvníkům i odborné porotě nabídl sedmasedmdesát vzorků klobás od místních řezníků, ale i těch ze Slovenska či Maďarska. Pšurný ale uznal, že je v posledních letech problém především v tom, dodavatele klobás sehnat. „Ocenění je pro některé dodavatele určitě prestižní, jiní jej ale proto, že ještě nevyhráli, takto nevnímají. Přitom téměř pokaždé zvítězí někdo jiný," dodává starosta.

Čokoláda a suši

Vedoucí veselského Café Pierre Věra Břečková má zase zkušenosti se zájmem lidí o různé degustační večery. V minulosti lidem podnik nabídl čtyři. Chutnala se čokoláda, whisky, káva i suši. „Snažíme se vždy o to, aby lidé nejen ochutnali, ale i poznali historii pokrmů či nápojů. Například káva tak byla spojená s výkladem barysty, který návštěvníky seznámil se vším od pěstování kávy až po to, jaká má být půda," vysvětlila přístup k aktivitám Břečková. I když si za degustační večery lidé připlatí víc, než jsou zvyklí ze standardních koštů, na zájem si nestěžuje. Připouští ale, že se do Veselí sjíždějí především lidé z okolních větších měst.

„Samozřejmě že kvůli výši ceny váhají, většinou se nám ale vždy akce zaplní. Právě o ochutnávku kávy byl takový zájem, že jsme ji museli rozšířit o další den," doplnila s tím, že největší zájem byl zatím o degustaci sushi. Její pokračování připravuje na podzim letošního roku. „A přidáme i degustaci sýrů," informovala zájemce Břečková.

Kromě osvědčených akcí jako je loucký košt trnek či košt zelí v Mikulčicích ale v regionu přibývají i košty a degustace nových chutí. Například v Blatnici pod Svatým Antonínkem se letos chutnalo hned dvakrát, poprvé to byly krajance a po druhé fazole. „Krajanec je pokrm našich otců a vyrábí se z mouky, tuku, soli, kmínu a odležené smetany," vysvětlil starosta Blatnice Vladimír Hanák.

A proč košt fazolí? Blatničanům se totiž říká fazoláři. „Do akce se zapojilo šest týmů, každý dostal čtyřlitrovou sklenici s fazolemi a do půl hodiny musel uvařit jídlo. Sešlo se kolem sta návštěvníků a nejvíc jim chutnaly fazole s kroupami. Akce měla velký úspěch, takže ji určitě zopakujeme i v příštím roce. Možná ji obohatíme i o košt dalších pokrmů vyrobených z fazolí," zamyslel se starosta.