Do začátku letních prázdnin sice zbývá ještě déle než měsíc, přesto se už bazény na koupalištích Hodonínska začínají plnit vodou. Některá otevřou už příští týden. Na milovníky vodních radovánek letos čekají novinky, lepší služby, někde ale i zdražení. Podle předpovědi meteorologů by mělo počasí přát koupání už od června.

Během prvních deseti červnových dní by sice mělo být počasí proměnlivé a s bouřkami, teploty by ale měly dosahovat až k sedmadvaceti stupňům. Pak už přijde pravé léto. „V období od jedenáctého do dvacátého června očekáváme typicky letní charakter počasí se střídáním oblačných a slunečních dní. Nejvyšší denní teploty jedenadvacet až sedmadvacet stupňů, ve dnech s polojasnou oblohou až do třiceti stupňů Celsia,“ informoval Miloslav Hradil z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Nejprve koupaliště otevře Hodonín a Vracov, hned první červnový den. „Slavnostní otevření se uskuteční posledního května. Skutečně otevřeno pro veřejnost však bude až od následujícího dne, kdy je Den dětí. V tento den se koupaliště otevře zadarmo,“ informoval starosta Vracova Jaromír Repík. Jak doplnil, během slavnostního otevření koupaliště představí obec opravenou strojovnu, nové dětské hřiště a také hřiště pro plážový volejbal.

Novinky v Hodoníně

Novinky chystá i Hodonín, a to především v rozšíření služeb. „Kromě více mobilních stánků pro občerstvení se zvýší i nabídka sportovních her o badminton, petanque nebo golf. Půjčovat začneme i lehátka a slunečníky,“ uvedla vedoucí hodonínského letního koupaliště Blanka Ondráčková.

Zásadní změny čekají na Veselany. Na tamním koupališti se po letech dokončily opravy a letos se jim otevře plovárna v novém. Mělo by to být v polovině června.

„Dokončujeme velkou rekonstrukci za asi šest milionů korun. Týká se položení nové folie, statického zajištění bazénu, keramické dlažby v něm i na odpočinkových plochách. Nově se staví také brouzdaliště včetně technické místnosti. Napuštění velkého bazénu trvá sedm dní. Začít bychom s ním chtěli tento týden,“ sdělil ředitel veselských Služeb města Pavel Bouda s tím, že koncem srpna by se mohlo začít stavět i nové hřiště na petanque a plážový fotbal. „Vše ale záleží na penězích,“ doplnil Bouda.

Na lepší hrátky u vody se mohou těšit i příznivci koupání v přírodě. vedení Tvarožné Lhoty má totiž v plánu opravit skokánek a skluzavku u vodní nádrže Lučina. „Za přibližně čtyřicet tisíc korun necháme udělat nové laminátové povrchy u skluzavky i skokánku. Byla bych ráda, kdybychom to stihli do sezóny,“ uvedla starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová.

Právě u vodní nádrže Lučina a přírodního biotopu v kyjovských Bohuslavicích sleduje každým rokem kvalitu vody hodonínská pobočka Krajské hygienické stanice. Sledovat ji mohou zájemci o koupání na webových stránkách www.khsbrno.cz.

Vyšší teploty přes den, ale stále ještě neznamenají to, že bude koupání bezproblémové. Podle praktické lékařky pro děti a dorost Denisy Sedlákové, by měli být rodiče stále ještě s koupáním dětí venku opatrní.

„Pozor by si měli dávat hlavně na slunce a spálení a také úpal. Ideální není ani střídání teplot, kdy dítě leží, na zatím ještě chladné zemi a pak vběhne do studené vody. Děti se mohou snadno nachladit,“ varovala lékařka.

Kdy se otevře a jaké bude vstupné:

Hodonín: 1.6. – zdraží o 10 kč pro dospělé
Veselí nad Moravou: 15.6. – nezdražují
Kyjov, Kyjov–Bohuslavice: 4.6. – zdraží o 5 kč
Strážnice: 3.6. – nezdražují
Vnorovy: 25.6. – nezdražují
Lipov: 15.6. – nezdražují
Vracov: 1.6. – zdraží o 5 kč
Uhřice: 18.6. možná i dřív, nezdražují, pouze se snížil volný vstup pro děti do tří let(místo do šesti)
Dubňany: 17.6. – nezdražují
Těmice: koncem června – nezdražují
Moravský Písek: koncem června – zdraží o 5 kč
Ždánice: konec června – vstupné ještě nebylo stanoveno

ZUZANA ČERNÁ
ZDENĚK ŠMÝD