Tentokrát je cena jednapadesát milionů, což je šest set dvacet korun za metr čtvereční. Tento návrh nejdříve zastupitelé v naprosté většině odmítali. Zpětný nákup obhajovali jen lidovci. „V předmětné lokalitě nejde jen o výstavbu rodinných domků, ale je to i jedno z mála území, kde se může město rozvíjet. Vrátíme se k tomu v lepších časech," řekl ještě jako opoziční zastupitel loni na podzim současný místostarosta Ladislav Ambrozek.

V tu dobu i znalecký posudek stanovil cenu na původních třiatřicet milionů korun. O rok později je přitom cena jiná, nový posudek posunul tržní cenu až k osmačtyřiceti milionům. Někteří radní tak byli ochotní pro koupi parcel zvednout ruce. Na poslední schůzi dokonce většina. „Dříve jsem zastával názor, že je zpětná koupě drahá, když je tam ještě potřeba položit inženýrské sítě. Cenu podle nového posudku už ale akceptovat lze. Kolem sto padesáti rodin si tam může postavit domek, v Hodoníně už nemáme téměř žádná stavební místa," vysvětlil svůj nynější postoj místostarosta Vítězslav Krabička.

Naopak hlas pro opětovný nákup nedali tři radní, mezi nimi i Ondřej Fialík. „Dříve jsem byl zásadně proti koupi, ale na druhé straně chápu, že jde o jednu z mála lokalit vhodných pro bydlení a rozvoj. I kalkulace jsou už příznivější, stále se mi ovšem nelíbí vysoká cena pozemků," řekl Fialík.

I přes doporučení radních budou v úterý mít poslední slovo zastupitelé. Ti dříve nebyli nákupu příliš naklonění, tím spíš, když jim koupi nedoporučoval ani jeden z vedoucích odborů. Například rozvoj města to vysvětloval vysokými náklady na chybějící infrastrukturu, tedy silnice, chodníky a inženýrské sítě i čerpací stanici splaškové kanalizace. Podle posledních odhadů odboru investic a údržby by vše potřebné stálo dalších až osmačtyřicet milionů korun. Na základě platné územní studie by tam mohlo vzniknout pět bytových a dvaatřicet rodinných domů a dva objekty pro služby. Nové kalkulace počítají také s prodejem menší části pozemků nemocnici a pronájmem parcel lázním. A především s tím, že by město teoreticky nemuselo na prodeji nakonec prodělat.

Je zajímavé, že firma chtěla původně v roce 1999 koupit od města jiné pozemky – v průmyslové zóně v Kapřiskách. Tam se ale společnost obávala zatopení při povodních. Zastupitelé se tak v následujícím roce rozhodli změnit územní plán za nemocnicí z bydlení na výrobu a město tam vykoupilo pozemky od soukromých držitelů. Na konci roku 2001 prodalo parcely firmě. Jenže ještě poté nechalo ze státní dotace v této plánované průmyslové zóně udělat část inženýrských sítí. Téměř šestimilionovou podporu však musela radnice vrátit, protože si nezajistila ochranu svých zájmů a práv při převodu pozemků. Navíc už v roce 2012, tedy v době, kdy parcely vlastní stále stejná soukromá společnost, radnice lokalitu územním plánem určila zpátky především pro bydlení.