Se zajímavou novinkou přichází hodonínské Přístaviště U Jezu. Jako jedno z mála nebo možná jediné začne provozovat minikemp ve stylu teepee.

Něco podobného na své cyklovyjížďce od Zábřehu na Moravě až po Pálavu nenarazil ani Jan Srovnal. „Sice se vyhýbám velkým kempům, ale kemp s teepee je určitě zajímavý a nikde jsem na něj nenarazil. Myslím, že nebude mít konkurenci," svěřil se cestovatel, který na kole projel Moravu i část Čech.

Právě obohacení nabídky pro cykloturisty je hlavním záměrem provozovatele hodonínského přístaviště Františka Ondruše a Andrey Řičicové. „Spíše než na velké zájezdy se zaměřujeme na ubytování jednotlivce. Ten přijede třeba v deset nebo jedenáct v noci unavený a upocený, a chce si někam lehnout. Přijde k nám do srubu a my mu nabídneme tento jednoduchý kemp s teepee. Mohou jej ale využít také rodiče s dětmi," říká František Ondruš.

Ten původně uvažoval o minikempu s chatkami. „Ty jsou ale ve všech kempech, a my jsme chtěli nabídnout něco netradičního a tím je teepee. Indiáni věděli, co dělají. Jde vlastně o jakýsi domek, v němž není takové horko ani ve vedrech. A když je chladno, tak se tam může zapálit ohýnek," přiblížil výhody indiánského noclehu provozovatel přístaviště. Jeho slavnostní otevření je nachystané na 3. srpna. „Chceme jej představit při dnu otevřených dveří, který spojíme s prvním ročníkem Neckiády," uvedla manažerka přístaviště Andrea Řičicová.

Čistá řeka

Teepee kemp bude mít ještě jednu zajímavou přednost a tou je koupání ve Staré Moravě, která je jen pár kroků od tábořiště. „Je tam perfektní čistá voda, která až po most nemá sedliny. Na dně je jen říční písek, žádné kameny ani bahno," popsal další výhodu František Ondruš.

Pětadvacetitisícový Hodonín má doposud pouze jeden malý kemp u Veslařského klubu. „Ubytovna se využívá víc. Sice se u nás na louce dá postavit i padesát stanů, ale měli jsme jich tady maximálně do dvaceti. Abychom kemp mohli rozšířit například o chatky, tak nejdřív musíme vyřešit chybějící kanalizaci," sdělil předseda veslařského oddílu Miroslav Hatala. Podle něj jejich tábořiště nejčastěji využívají vodáci a cykloturisté, kteří si mohou mimo jiné pod odborným dohledem vyzkoušet veslařský trenažer.

Hodonínská radnice počítá i s tím, že by na okraji města mohl vzniknout další kemp. „Snažíme se, aby v budoucnu bylo možné podobným způsobem využít lokalitu vojenského prostoru u vodárny směrem na Rohatec," uvedl vedoucí hodonínského radničního odboru Rozvoje města Jaroslav Malát.

Větší kemp se nachází až v Dubňanech u bývalého dolu Josef, který kromě dvou dřevěných chat nabízí až sto míst pro stany. Tam se ale už turista vzdaluje o několik kilometrů nejen od Hodonína, ale i od toku řeky Moravy.