Šest kovářů, z nichž jeden přijede i ze Slovenska a kteří do dnešního dne přislíbili v Kovářské dílně účast, předvede svůj um a silné paže v sobotu 25. července v areálu Cihelny v blízkosti lužického rybníku.

„Nejen kováři budou předvádět své řemeslo. Kovářská dílna je doplněná i o další rukodělné techniky. Už teď mohu nalákat širokou veřejnost na malování na hedvábí, vitrážovou techniku, kterou se zdobí sklo, a také budeme návštěvníkům předvádět výrobu jednoduchých věcí z kůže,“ dala nahlédnout do sobotního programu Petra Lorencová z Obecního úřadu v Lužicích. Právě zdobení kůže ražbou a výroba kožených přívěsků bude podle ní určitě lákadlem pro všechny diváky, kteří si techniky budou moci také sami vyzkoušet.

Kovářská dílna se letos v Lužicích uskuteční poprvé. „Celé je to vlastní iniciativa Romana Lorence, místního kováře. Ten se podobných setkání účastní po celé republice a teď si své kovářské kolegy, s nimiž se takto seznámil, pozval právě do Lužic,“ vysvětlil důvody pořádání Kovářské dílny ve své obci její starosta Jaroslav Kreml. Akce vznikla ale hlavně na popud sochařů setkávajících se v areálu Cihelny.

Obec chce podle starosty vyplnit prázdninové víkendy v rámci sympozia zajímavými akcemi pro veřejnost. „Nejprve to byl koncert Countria minulý pátek a tuto sobotu bude na řadě právě Kovářská dílna,“ vzkázal Jaroslav Kreml. Kováři, kteří se do malé obce na Podluží začnou sjíždět už v pátek, budou prezentovat v sobotu od devíti do devatenácti hodin jak ukázky svých výrobků, tak kovářskou práci. Nejatraktivnější pro diváky bude ale zřejmě možnost kutí žhavého železa si osobně vyzkoušet, což budou moct všichni příchozí.