Podobně jako u zubařů tíží Hodonínsko a blízké okolí nedostatek kožních lékařů. V okresním městě zůstala pouze Lenka Kráľovičová, zázemí má právě na Horní Plesové. „Od ledna loňského roku, kdy má kolegyně ukončila svoji praxi, kterou po ni neměl kdo převzít, jsem tady na hodonínský region jediný dermatovenerolog,“ potvrdila Deníku Kráľovičová.

Podle jejích slov se na ni obracejí také lidé z Břeclavska nebo Uherskohradišťska. „Jsme tady v podstatě jediné kožní, které nové pacienty stále přijímá, i když nápor se radikálně stupňuje,“ upozornila.

Objednaní pacienti tam v týdnu dochází jedno dopoledne a jedno odpoledne, zbytek týdne tvoří lidé přicházející s vidinou čekání i několik hodin. Denně je jich až čtyřicet a z toho i pět nových. Celkový počet pacientů zapsaných v kartotéce přesáhl devatenáct tisíc.

Deník v uplynulých dnech mluvil s několika lidmi, kteří na Hodonínsku vyhledávají pomoc kožního lékaře. Jejich reakce jsou obdobné – dlouhé objednací termíny jsou nepříjemné, ale musí je skousnout. Příliš jiných možností nemají.

Patří mezi ně například penzista Pavel Mikulica z Mikulčic. „Nemam prozatím velké potíže. Čekací doby jsou delší, ale objednávám se v předstihu,“ reagoval. Změnu lékaře nezamýšlí.

Pouze v případě, že by potřeboval akutní vyšetření, uvažoval by o jiné ordinaci, kde by se na řadu dostal rychleji - ovšem za přímou platbu, protože ne každý lékař má uzavřenou smlouvu s pojišťovnami. To je případ třeba praxe Jany Čechovičové, jež sídlí na poliklinice v Kyjově.

V nemocnici v Hodoníně kožní oddělení není, příval dalších pacientů tak směřuje do nemocnice v Kyjově. Tamní mluvčí Veronika Hollerová Deníku potvrdila, že kvůli náporu musí každý den řadu lidí odmítat. Momentálně tam objednávají až na listopad.

Kdo potřebuje nezbytné ošetření, musí se obrnit trpělivostí. „Pacient, který přichází s akutním problémem nebo žádankou od obvodního lékaře, čeká mezi objednanými třeba i celý den až do odpoledne. Případně se jej snažíme směřovat do nadcházejících dní k ošetření nebo k hospitalizaci, pokud je to nutné,“ vzkázala mluvčí Hollerová.

Česká lékařská komora v hodonínském okrese situaci nekomentuje. Po několika dnech na dotaz redakce pouze uvedla, že jde o věc zdravotních pojišťoven garantujících dostupnost péče. 

HODONÍN
Pomáháme kůži ZDE

KYJOV
Nemocnice Kyjov ZDE
Dermatologie Kyjov ZDE

VESELÍ NAD MORAVOU
Všetulová – Poliklinika Veselí nad Moravou ZDE