Ohlodané stromy u hodonínského jezu či prohryzaná hráz a zatopená pole u Veselí nad Moravou. Takové jsou následky řádění bobrů, které na Hodonínsku v posledních letech způsobili. Jihomoravský kraj ročně vynaloží šest milionů korun na náhrady těchto škod. I proto začal problémy s bobry řešit a vydal opatření, které ve výjimečných případech povoluje do přirozeného vývoje chráněného bobra zasahovat.

„Opatření jsme dlouho zvažovali a připustili jsme, že výjimky, o které si lidé žádají, jsou pro ně časově náročné. Nové řešení je operativnější. Přesto to ale neznamená, že mohou žadatelé dělat s bobry vše. Musí dodržet přísně stanovené podmínky, které jsou v opatření stanovené,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Jihomoravského kraje Anna Hubáčková s tím, že tento návrh zatím ještě neplatí a na odbor k němu mohou stále ještě přicházet připomínky.

„V ideálním případě ale může začít platit už koncem tohoto roku,“ přiblížila Hubáčková. Pro správce vodních toků, vlastníky nebo správce vybraných vodních děl či majitele jiných staveb by to znamenalo především to, že mohou bobrům likvidovat jejich nory, odstraňovat jejich hrady a znovu zprůtočnit hráze. Odbor životního prostředí však budou muset dopředu o takovém zásahu informovat. Ten ho může i zamítnout.

První akce

Novinku vítá ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek, který tvrdí, že bobři jsou časovanou bombou.

„Například v místech u Zarazic jsem zaznamenal velké množství bobřích hnízd a provrtaných hrází. Podle mě je jen otázkou času, kdy se vše sesype,“ prorokoval Bártek. Jakmile to bude možné, zkusí ve spolupráci s Povodím Moravy, které je vlastníkem unikátní vodní cesty, zažádat o zásah do života bobrů.

Že by ale bylo bobrů na Baťově kanále závratně mnoho, si nemyslí zoolog Aleš Vorel, který na jih Moravy často jezdí. „Podél vodní cesty jsou vysekané břehy, což je základní faktor, který bobrům vadí. Pokud v místech, kde žijí, nejsou dřeviny, není tam ani moc bobrů,“ vysvětlil odborník.

Na Baťově kanále má ale největší problémy s bobry Povodí Moravy. Podle Jiřího Macíka z odboru vnějších vztahů Povodí Moravy řešil podnik nejzávažnější problémy u Sudoměřic a Vnorov.

„U těchto obcí došlo k poškození hráze v takové míře, že voda unikla na okolní pozemky a hráz se musela okamžitě opravit. Rovněž v úseku mezi Petrovem a Sudoměřicemi bobři hráz ve větším rozsahu poškodili,“ informoval Macík.

Jak doplnil, společnost má starosti hlavně s poškozenými stromy, zejména na podzim. Odklízet je pak musí v zimě. Bobří hráze se podle Macíka v poslední době objevily na menších tocích.

„Vodní tok je přirozeným biotopem bobra a my jeho výskyt na něm respektujeme. Tedy pokud jeho činnost zásadně neohrozí majetek a činnost obyvatel,“ dodal Macík.

ROZHOVOR O BOBRECH S EKOLOGEM A ZOOLOGEM ČESKÉ ZEMĚDĚLSKÉ UNIVERZITY V PRAZE ALEŠEM VORLEM ČTĚTE VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ HODONÍNSKÉHO DENÍKU.