V zadání podmínek výběrového řízení na obsazení funkce ředitele hodonínského S–centra došlo k závažné chybě. Proto se jej kraj rozhodl okamžitě zrušit a vypíše výběrové řízení nové. Všichni dosud přihlášení uchazeči obdrží od příslušného odboru Úřadu Jihomoravského kraje, který pochybil, v nejbližších dnech omluvu a jejich přihlášky se automaticky přesunou do nově vypsaného výběrového řízení.

I toto vysvětlení zaznělo v pondělí z úst krajského radního pro sociální oblast Jiřího Altmana.

„Uzávěrka výběrového řízení je také posunutá. Bude v sobotu 19. prosince,“ upřesnil nový termín pro ukončení podávání přihlášek na post šéfa krajského zařízení pro seniory v Hodoníně Na Pískách krajský radní.

Velmi nestandardní požadavky na obsazení uprázdněného postu šéfa domova důchodců po odvolání Jany Matušinové kritizovala přitom těsně před zrušením konkurzu nejen samotná jeho odvolaná ředitelka. Podle ní byly totiž vypsané podmínky diskriminační a jakoby šité na míru pro konkrétního uchazeče.

„Jsem si téměř jistá, že by to mohl být nějaký úředník z města,“ uvedla bývalá ředitelka, která své odvolání i s odstupem několika týdnů cítí stále jako velkou křivdu. I když Matušinová tuší, kdo by podle ní původním velmi nestandardním požadavkům kraje nejlépe vyhovoval, jméno veřejně přesto sdělit nechtěla.

„Zkouška zvláštní odborné způsobilosti se zaměřením na sociální oblast je potřebná pouze pro úředníky ve státní správě vykonávající správní rozhodnutí,“ upřesnila Matušinová. Vybraný ředitel by tak byl podle ní možná také tabulkově zařazen do úřednických tarifů a bral by vyšší plat.

Přitom podle nedávno odvolané ředitelky žádný z ředitelů krajských zařízení až dosud podmínku zvláštní odborné způsobilosti splňovat nemusel.

„Pokud vím, lidí, kteří splňují tuto podmínku, ani moc není,“ poukázala Matušinová.

Potvrdili to také dva dotázaní ředitelé jiných sociálních zařízení na Hodonínsku zřizovaných krajem. Ani jeden z nich však z obavy ze ztráty zaměstnání nechtěl své jméno zveřejnit. „Je pravdou, že rovněž dvouletá požadovaná řídící praxe je oproti podmínkám, za jakých jsem nastupoval do své funkce já, výrazně kratší,“ podivil se také ředitel jednoho z krajských zařízení na Kyjovsku.

Na jeho pozici si jako jednu z podmínek kladl kraj pět let ve vedoucí funkci.

„Situace kolem odvolání ředitelky Matušinové je opravdu zvláštní. Vím, že zařízení šlapalo a nemám teď na mysli pouze dobré ekonomické výsledky,“ zastal se ředitelky ve výpovědní lhůtě, která si v současné době hledá odpovídající zaměstnání, další z bývalých kolegů. Jak uvedl, kvůli složité situaci na trhu práce jméno raději nezveřejní.