Historicky nejvyšší částky uvolnili zastupitelé pro příští rok do krajských silnic, mezi významnými investicemi je rovněž právě projekt zdravotnického zařízení v Pasohlávkách a obnova hodonínského S-centra.

Hejtman Jan Grolich označil rozpočet za takzvanou vysokou laťku. „K sanatoriu Pálava jsme dostali informace od ministerstva zdravotnictví, které říkají, že nás zřejmě podpoří dotací. S velkou pravděpodobností na něj tedy nebudeme muset čerpat úvěr. Díky tomu, že máme dostatečné prostředky, nebudeme nikde muset významně škrtat, obecně jsme rozpočet navýšili zejména v oblasti dopravy a investic,“ sdělil na prosincovém zasedání zastupitelstva Grolich.

Do krajských silnic přiteče až 1,7 miliardy korun, aktuálně má pod sebou Správa a údržba silnic přes čtyři tisíce kilometrů vozovek napříč krajem. „V loňském roce jsme pro silničáře měli sedm set milionů korun, při sečtení všech zdrojů jim v příštím roce dáme až dvě miliardy. Jsem přesvědčený, že když příští rok začneme s částkou 1,7 miliardy, do konce roku hranici dvou miliard překonáme. Máme se na co těšit,“ okomentoval situaci hejtmanův náměstek Jiří Crha.

Čtvrt miliardy korun poputuje v nadcházejícím roce na oblast životního prostředí a vodního hospodářství. „Na péči o přírodní rezervace, přírodní památky, zvláště chráněné živočichy a rostliny je vyčleněných přes dvaadvacet milionů korun. Na adaptační opatření v krajině a zlepšení kvality povrchových vod dalších osmadvacet milionů, na rozvoj vodohospodářské infrastruktury přes sto dvacet milionů korun a pět milionů na environmentální vzdělávání,“ vyjmenoval hejtmanův náměstek Lukáš Dubec.

V oblasti kultury počítají představitelé kraje s vyčleněním více než čtyř set milionů korun, mezi největší investice pak zařadí dvě stě milionů na opravu hodonínského S-centra, sto osmdesát milionů na výstavbu diskutovaného sanatoria Pálava nebo velké výdaje na opravy škol.

„Více než sto šestnáct milionů poputuje na opravu Střední průmyslové školy chemické v brněnské Pionýrské ulici, přes sedmdesát milionů korun na opravu Střední školy Charbulova v Brně, padesát milionů na rekonstrukci výukového skleníku Střední zahradnické školy Rajhrad nebo pětatřicet milionů na opravu gynekologicko-porodnické kliniky kyjovské nemocnice,“ vyčíslil krajský radní pro investice Vladimír Šmerda.

Vůbec poprvé počítá jihomoravský rozpočet s výdaji ve výši sedm milionů korun na podporu rozvoje péče o duševní zdraví. „Vnímáme téma jako jednu z priorit, chceme pokračovat v meziresortní spolupráci a cíleně pomoci lidem, kteří se potýkají s duševní nepohodou nebo nemocí,“ upozornila radní pro sociální a prorodinnou politiku Jana Holomčík Leitnerová.

Ačkoli zastupitel uskupení Spolu pro Moravu Jan Vitula důležitost péče o duševní zdraví nerozporoval, zaskočila jej konečná výše naplánovaných výdajů. „Připadá mi to, jako by tady měly jezdit auta jako od Coca Coly, protože těch peněz je opravdu hodně. Zajímalo by mě proto, za co se tyto peníze plánují utratit,“ ptal se ve čtvrtek Vitula.

Kampaň Těžká hlava ukazuje problémy, se kterými se mohou potýkat školáci a studenti. Na nově fungujíícm webu najdou zájemci informace o tom, kam se obrátit. | Video: se souhlasem Jihomoravského kraje

Konkrétně peníze směřované k podpoře duševního zdraví poputují na práci krajského týmu pro koordinaci duševního zdraví, který má na starosti například kampaň Těžká hlava. Dále pak na vznik koncepce pro péči o duševní zdraví.

„Aktivity se postupně rozjíždějí, co se týče připravené kampaně, na základě kulatého stolu jsme zjistili, že největší cílovou skupinou jsou zejména děti a dospívající. Proto jsme připravili kampaň, u které jsem celou dobu byla, konzultovali jsme ji s odborníky, spustili ji na sociálních sítích a kampaň zafungovala. Děti se na podpůrné služby mnohem více obracejí,“ odvětila Holomčík Leitnerová.

Opoziční zastupitel Milan Vojta se na posledním letošním zasedání krajského zastupitelstva podivil nad tím, že koaliční zastupitelé přicházejí během projednávání rozpočtu s vlastními pozměňovacími návrhy. Zastupitelé je podali v souvislosti s navýšením výdajů na sport, dopravu nebo zdravotnictví. „Nemyslím si, že se toto při schvalování běžně děje. Je v něm značné množství prostředků, jsme v situaci, kdy do rozpočtu teče značné množství peněz,“ uvedl Vojta.

Zkritizoval však tempo přípravy investic, které je podle něj příliš pomalé. „O co máme obavy do budoucna, je tempo přípravy investic pro další roky. Dokončujeme záležitosti, které se připravovaly v minulých letech, ale myslím, že rychlost dalších připravovaných investic, které se budou přelévat do dalších let, je čím dál pomalejší,“ zareagoval opoziční zastupitel.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Brněnské moře na Moraváku vystřídalo kluziště. Podívejte se na první bruslení

V pátek v podvečer otevřelo kluziště na Moravském náměstí v Brně. | Video: Deník/Sabir Agaralov