Dojde ke kompletní změně jízdních řádů od Dambořic až po Kyjov. Rada kraje už navíc také schválila projekt dalšího rozšíření, který zasáhne celý zbytek okresu.
„Poslední etapa je ze všech největší. Zahrne oblast od Veselska až po Břeclavsko. Zasáhne téměř sto dvacet obcí kraje,“ informoval radní kraje Jaroslav Pospíšil.

Návrhy dopravního řešení včetně předpokládaných jízdních řádů dostaly podle informací z kraje koncem března 2008 všechny dotčené obce. Do konce dubna 2008 měly možnost obce předat své připomínky k jízdním řádům i dopravnímu řešení. KORDIS JMK připomínky vyhodnocuje, a pokud to bude technicky, provozně a organizačně reálné, budou zapracovány do jízdních řádů.

Podle nových pravidel by měly vyjet autobusy na Veselsku a Hodonínsku v prosinci tohoto roku. Systém do sebe zahrne také místní hromadné dopravy. Na jednu jízdenku pak bude možné cestovat například z Hrubé Vrbky až do Brna.
Momentálně však nový dopravní systém více než Hrubou Vrbku zajímá Archlebov, Dražůvky, Ždánice či Kyjov. Tam si jízdu v novém systému vyzkouší už 28. června.

„První návrhy byly skutečně hrozné. Všechny připomínky ale firma KORDIS zapracovávala. Nyní lze říct, že nové jízdní řády odpovídají společnému kompromisu,“ zhodnotil ždánický starosta Miroslav Procházka. Podle něj o spokojenosti, či nespokojenosti rozhodne až praxe. „Teprve až začnou lidé nové spoje používat, uvidíme,“ dodal starosta.

Ve Ždánicích například celé roky museli studenti jezdit do blízkých Bučovic už v šest hodin ráno a pak hodinu čekat na začátek výuky. V příštím školním roce už si hodinu přispí a využijí až autobus jedoucí po sedmé hodině ranní.
Do Brna budou autobusy jezdit dokonce každou hodinu. Výměnou za to ale lidé budou muset při jízdě do Brna v Archlebově přesedat. Podobnou změnu udělaly před časem i Dambořice.
„Přišli jsme před dvěma lety o přímé spojení s Brnem, což lidé nesli velmi nelibě, ale nakonec si na přesedání zvykli,“ komentoval dříve tamní místostarosta Zbyněk Pastyřík.

Ždáničtí by ovšem mohli mít podle starosty Procházky problém v tom, že se do autobusu nedostanou v dopravní špičce.
„Jsou spoje, kdy lidé ze Ždánic sami zaplní celý autobus. Když pojede z Kyjova přes šest obcí a pak přijede do Archlebova, kde budou čekat Ždáničtí v takovém počtu, nevím, co bude,“ říká starosta. Jedním dechem ale dodává, že KORDIS všechny připomínky zatím zohlednil, takže i tento problém by řešil. Už dříve prý navrhl některé linky ve špičce dublovat.