Mnohem horší než jsme čekali. Tak v pondělí okomentoval jihomoravský hejtman Michal Hašek zprávu ministerstva financí o propadu daňových příjmů krajského rozpočtu.

Jižní Morava plánovala, že z daňových příjmů získá pět miliard korun. Nejnovější analýzy ale ukazují, že to bude skoro o pětinu méně. Přesněji o 900 milionů korun. Kraj chce proto omezit nové investice i dotace obcím. V ohrožení je například další etapa dostavby krajské nemocnice ve Znojmě. „Pokud na ni nedá peníze stát, budeme určitě dlouho přemýšlet, zda vše zaplatíme sami,“ uvedl hejtman.

Konkrétní škrty v rozpočtu kraj navrhne až podle připomínek jednotlivých radních. „Ti mi do sedmadvacátého srpna předloží svoje návrhy. Pak rozhodneme co dál,“ nechtěl hejtman předjímat výsledky jednání.

Obce tedy zatím spíše vyčkávají, jak vše dopadne. Například podle hodonínské místostarostky Milany Grauové sice jde o krizovou situaci, vedení radnice však předpokládá, že kraj vše bude ještě řešit. „V tuto chvíli to pro nás není žádná obrovská katastrofa, protože v rámci dotací z kraje nemáme žádné velké věci. Není ještě definitivně rozhodnuto,“ zamyslela se Grauová.

Starosta Hodonína Lubor Šimeček předpokládá, že by si v nejhorším případě pomohlo město samo. Nejvyšší částkou, kterou město od kraje žádá je čtyři sta tisíc na cyklostezku u hřbitova. „Pokud bychom peníze nedostali, tak projekt asi doložíme ze svého, nebo ho odsuneme. Vše ukáže situace,“ řekl Šimeček.

Výšku daňového propadu, kterou ministerstvo oznámilo, nečekali ani ekonomové. „Odhady ztrát se stále zhoršovaly, to je pravda. Ale takto vysoké číslo jsme nečekali,“ uvedl ekonom Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. Kraj se podle něj musí připravit na problémy i v příštím roce. „Situace se sice stabilizovala, ale dál poroste nezaměstnanost. Tím pádem ubude plátců daní. Přímých i nepřímých,“ řekl.

Hejtman je v odhadech pro příští rok ještě pesimističtější. „Podle mě to bude stejně špatné, nebo dokonce ještě horší. Proto musíme škrty zahrnout i do rozpočtu pro příští rok,“ nastínil plány Hašek. Kraj si vymezil tři oblasti, na kterých šetřit nechce: zdravotnictví, doprava a sociální péče. Na tom se shoduje i s opozicí. „Do těchto resortů se nesmí sahat. O ostatních pak samozřejmě budeme diskutovat,“ řekl komunistický zastupitel Vojtěch Adam. Podle hejtmana i ekonomů budou muset příští rok výrazně šetři i obce. „Dostanou od nás nižší dotace. Ale v každém okrese chceme zřídit poradenské centrum pro starosty. Jeho pracovníci jim pomohou získat peníze z kraje nebo z Evropské unie,“ vysvětlil Hašek.

Obce a města v kraji už teď tuší, že budou muset výrazně šetřit a začínají přemýšlet kde. „Z krajského programu rozvoje venkova čerpáme přibližně sto padesát tisíc korun ročně. Pomohly nám zaplatit třeba opravu školního nábytku nebo knihovny. Příští rok jsme chtěli obnovit orientační značení v obci, ale musíme to odložit,“ řekl starosta Pasohlávek na Brněnsku Tomáš Ingr.

PETR JEŘÁBEK A ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU