Na kandidátkách navíc uvidí i známá jména ze svých vesnic a měst.
Jen za čtyři politické strany zastoupené v současnosti v zastupitelstvu Jihomoravského kraje se o posty uchází jednapadesát lidí z okresu Hodonín.
Velké množství kandidátů odpovídá tomu, že Jihomoravský kraj je počtem obyvatel čtvrtý největší v republice. „V Jihomoravském kraji je 1 411 volebních okrsků a kandidáti se budou ucházet o hlasy cca 955 000 voličů,“ napsal v tiskové zprávě ředitel krajského úřadu Jiří Crha. Zastupitelstvo má pětašedesát křesel. To je největší možný počet, jaký povoluje zákon. O hlasy voličů se bude ucházet dvanáct stran, čtyři koalice a dvě hnutí.

Největší podíl kandidátů z Hodonínska má na své listině KDU-ČSL. Celkem čtrnáct lidí z okresu, včetně poslance Libora Ambrozka nebo místostarostky Hodonína Anny Matějkové, dostalo prostor na kandidátce vedené současným hejtmanem Stanislavem Juránkem.

Je to dáno procedurou výběru. V KDU-ČSL o složení kandidátky rozhodují primární volby společné pro celý kraj. V nich má okres Hodonín hodně hlasů. „V primárních volbách hlasují zástupci okresů. S Brnem-venkov má Hodonín nejsilnější členskou základnu,“ vysvětlil kandidát za KDU-ČSL a bývalý starosta Veselí nad Moravou Martin Bedrava.

Ostatní tři velké strany ČSSD, KSČM a ODS mají mezi uchazeči o zastupitelská křesla shodně devět lidí z hodonínského regionu. Procedury výběru se u nich přesto liší. Například v ČSSD záleží hlavně na počtu obyvatel okresu. Za oblast Brno – město je tak nominovaných o deset lidí více než za okres Hodonín. V KSČM jsou si okresy počtem kandidátů naopak rovny. „Máme sedm okresů. Tak jsme řekli, že každý dá deset,“ vysvětlila předsedkyně Okresního výboru KSČM Martina Milerová.

PAVEL ŠÍMA