O tomto snížení rozhodlo vedení Jihomoravského kraje. Jak dlouho bude omezení trvat, zatím není jasné. „Čekáme, jak bude financovat školství republikové ministerstvo. Podle toho se pak odvíjí zajištění chodu základních uměleckých škol," informoval krajský radní pro školství a hodonínský zastupitel Jiří Janda (ČSSD).

Ke škrtům došlo pouze v individuálních oborech. „Na změnu jsme přistoupili pouze tam, kde je jeden učitel na jednoho žáka. Domníváme se totiž, že není potřeba kapacitu škol zmenšovat. V celkovém součtu tak mají větší kapacitu než dříve, protože u kolektivních oborů jsme počet přijatých někde i navýšili," vysvětlil radní. Ten také upozornil velký rozdíl financování oborů. Individuální programy jsou totiž nejdražší.

Šéfové ZUŠek rozhodnutí kraje chápou, ale zároveň jej výrazně pociťují. Kvůli menšímu počtu žáků totiž snižují i úvazky učitelů. „V hudebním individuálním oboru jsme počet dětí snížili o deset, což je přesně půl úvazku na jednoho učitele. Museli jsme tak zredukovat počet hodin," řekl ředitel Základní umělecké školy ve Veselí nad Moravou Aleš Smutný.

Kromě vyučujících se rozhodnutí kraje dotklo i rodičů. „Samozřejmě že z toho nebyli nadšení. My s tím ale nic neuděláme. Kraj ZUŠky několik let dotoval, ale teď na ně peníze nejsou. Důvody, proč kraj ke svému kroku přistoupil, chápu," dodal Smutný.

Další umělecká škola je ve Strážnici. I tam se změny dotkly hudebního oboru. „V letošním školním roce jsme u něj museli odmítnout přes dvacet dětí. Moc velké číslo to sice není, ale i tak jej pociťujeme. Například máme méně peněz na mzdy učitelů," sdělil ředitel strážnické školy Petr Jandásek, který má tento rok v hudbě 223 dětí. „Z toho je dvě sta třináct v individuálním programu, deset je v kolektivním," upřesnil strážnický ředitel.

Kyjov se drží

Krajské opatření však nezasáhlo obecní umělecké školy. „Zřizuje nás město Kyjov, a to na snižování naší kapacity netrvá. Takže i v letošním školním roce jsem mohl nechat sedmdesát čtyři žáků jako předtím," řekl ředitel kyjovské Základní umělecké školy a tamní zastupitel Petr Petrů (Sedmadvacítka nezávislých).

Stejně tak v soukromých uměleckých ústavech kraj ředitele ani učitele neomezuje. „Jestliže dítě splnilo talentové zkoušky, do naší školy jsme ho přijali," přiblížil situaci ve Bzenci ředitel tamní soukromé umělecké školy Lubomír Ligas.

Podle šéfa ZUŠky ve Veselí nad Moravou mělo dojít zřejmě i k tomu, aby se školy staly více výběrovými. „Už i tak ovšem bereme mnohem méně dětí, než se k nám hlásí. V tomto ohledu tak k žádnému zlepšení nedojde," poznamenal Smutný.

Snižování kapacity tak nepocítili rodiče, jejichž dítě už do ZUŠky chodí. „Dcera ji navštěvuje v Dolních Bojanovicích. Je tam už čtvrtým rokem a letos si navíc přidala ještě druhý nástroj. A snižování počtu žáků, to se nás nedotklo," řekl například Tomáš Kuchař ze Starého Poddvorova.