Jako jeden muž schválili včera zastupitelé Jihomoravského kraje rozpočet na příští rok. Vyhověli připomínkám opozičních lidovců a přidali dvacet milionů na opatření proti povodním a třicet milionů na investice do zdravotnictví. V rozpočtu vyčlenili peníze i pětasedmdesát milionů na placení poplatků v krajských nemocnicích. Poté, co rozdělili pět a půl miliardy korun, řešili i délku tyček u svých mikrofonů.

„O tom problému už jsem informoval ředitele krajského úřadu. Dlouho už nás trápit nebudou,“ odpověděl náměstek hejtmana Václav Božek na připomínku jednoho ze zastupitelů, že násady k mikrofonům jsou příliš krátké.

Technický problém nezabránil zastupitelům splnit nejdůležitější úkol včerejšího zasedání. Rozpočet na rok 2009 schválili všemi jedenašedesáti hlasy.
Největší položka, přes dvě miliardy korun, jde na dopravu v kraji. Na provoz jihomoravských škol půjde sedm set milionů korun. Návrh, který předložila rada kraje, se včera rozrostl o padesát milionů. Opozice si totiž prosadila do rozpočtu víc peněz na protipovodňová opatření a investice do krajských nemocnic. „S rozpočtem jsme spokojení,“ uvedl bývalý hejtman a nynější šéf opoziční KDU-ČSL Stanislav Juránek.

Opatrní rozpočtáři

Padesát milionů podle vedoucího finančního výboru Zdeňka Dufka rozpočet nezatíží. „Rozpočet zůstává v limitech ministerstva financí a počítá raději s nižšími příjmy,“ uvedl Dufek. Podle ekonoma Ondřeje Moravanského ze společnosti Cyrrus se v příštím roce kvůli hospodářské krizi vyplatí šetřit.

„Očekává se, že se bude ekonomika dál zhoršovat. Je možné, že daňové výnosy budou nakonec ještě nižší, než kraj očekává, a bude muset omezit výdaje,“ myslí si Moravanský.

Do rozpočtu se včera dostaly ještě některé novinky. Sociál〜ní výbor zastupitelstva navrhnul zařadit do rozpočtu téměř tři a půl milionu na dokumentaci přestavby Nemocnice v Tomešově ulici v Brně na domov pro důchodce. Tři miliony půjdou na projekt „Seniorpas“, pět milionů na rodinnou politiku a čtyři miliony kraj rozdělí městům a vesnicím na budování nových dětských hřišť. „S penězi na příští rok jsme spokojení. A hlavní priority se nám navíc podařilo prosadit do rozpočtu jmenovitě,“ řekla vedoucí výboru pro sociální věci, rodinu a zdravotnictví Marie Cacková.

Pětasedmdesát milionů zastupitelé vyčlenili na placení regulačních poplatků v krajských nemocnicích. Jak bude placení v praxi vypadat, nechtěl hejtman Michal Hašek zatím prozradit. Dnes totiž budou poslanci ve sněmovně jednat o zákonu, který má poplatky omezit aspoň u dětí a starých lidí.

„Uvidíme, jak se změní legislativa, a podle toho se zařídíme. Na způsobu placení jsme se však už dohodli s ostatními hejtmany. Postup by byl proto stejný ve všech krajích,“ dodal Hašek. Poplatek by podle něj měli lidé přestat platit už na začátku ledna.