O volný post se přihlásilo pět adeptů. Štěstí mohou zkusit v nové soutěži zřejmě za měsíc. „Nyní se nepřihlásil podle výběrové komise nikdo, kdo by splňoval kritéria vhodnosti a schopnosti situaci zvládnout. Zatím se nepodařilo najít někoho s takovými manažerskými zkušenostmi interpersonálního charakteru. Zkusíme to znovu," upřesnil Šlapal s tím, že lépe se hledá manažer do zařízení, kde jsou mezi pracovníky dobré vztahy.

Právě kvůli opakovaným a dlouhotrvajícím stížnostem na neřešení problémů na pracovišti totiž radní bývalou ředitelku odvolali z funkce. Nechali ji ale centrum dále řídit. Podle vedoucího krajského odboru sociálních věcí Martina Petříka má současná pověřenkyně pravomoc personální vztahy vyřešit. „Samozřejmě v souladu se zákoníkem práce. Hlavním úkolem je zabezpečit poskytování kvalitních sociálních služeb uživatelům domova a vytvořit důstojné podmínky pro život penzistů, což doktorka Trnečková průběžně činí," napsal Petřík.

Stížnosti na šikanu

Odvolání ředitelky předcházely stížnosti některých pracovnic na šikanu, které jak už dříve informoval Hodonínský deník Rovnost, byly podle krajského odboru sociálních věcí oprávněné. Trnečková ale tvrdí opak. „Závěry kontrolních orgánů mně nepřísluší veřejně komentovat, pouze mohu sdělit, že šikana nebyla prokázána," uvedla exředitelka S-centra.

Později se k tomu přidaly závěry kontroly ministerstva práce a sociálních věcí po květnové neohlášené inspekci. „Na základě šetření byly zjištěné nedostatky, ke kterým byla uložena opatření s termínem splnění do konce listopadu. V oblasti plánování poskytování sociální služby bylo zahájeno s poskytovatelem správní řízení," uvedl mluvčí resortu Petr Sulek.

Mluvčí ministerstva sociálních věcí doplnil, že bližší informace k nedostatkům kvůli zákonné mlčenlivosti nelze zveřejnit.

Ani kontrola inspektorátu práce nedopadla pro centrum dobře. Zjistila nerovné zacházení se zaměstnanci. „Pokud zaměstnavatel nesjedná nápravu a individuální nároky zaměstnanců neuspokojí, lze se jich domáhat žalobou u příslušného soudu," napsal v informacích o výsledku kontroly vedoucí oddělení inspekce Oblastního inspektorátu práce pro Jihomoravský kraj Antonín Vojta.

Podle Šlapala měli radní dvě méně vhodné možnosti řešení současných problémů po odvolání ředitelky. „Buď pověřit zástupkyni, nebo nechat pověřenou stávající ředitelku. S ohledem na situaci v domově jsme se rozhodli nepověřovat nikoho ze zaměstnanců, aby nekupili ještě další problémy," vysvětlil krajský radní.

Ve stejnou dobu přišla o svůj post také šéfka blanenského Senior centra. „Tam už jsme jednomyslně vybrali, od prvního prosince nastupuje nový ředitel," dodal Šlapal.