Průvod historickým centrem Prahy zahájí v poledne jezdci na koních ze Skoronic, kteří přicválají k Nové radnici na Mariánském náměstí požádat o povolení pražskou primátorku. „Hýlom, hálom! Horní, dolní, Pražané aj přespolní! Ctění páni radní, aj vážení měšťané, jedeme k vám z Moravy, snáď se nám nic nestane! Nejeli sme k vám schválně dneska ráno, byste spala do růžova, včíl nám řekla ANO!" zazní jedna z vyvolávek.

Pro ojedinělou ukázku královské jízdy ji s mnoha dosud dalšími tajenými verši napsal spisovatel Josef Holcman ze Skoronic. „Jízda králů se má předvádět tam, kde vznikla. Z historie ale známe výjimky. Jízda králů z Hluku a Kunovic byla součástí Českoslovanské výstavy v Praze v roce 1895 a před sedmaosmdesáti lety ji Praha viděla naposledy. Proto na tom neshledávám nic špatného," uvedl Holcman. Podle něj se nejedná o klasickou jízdu, ale spíše ukázku pro lidi, kteří mají rádi lidové obyčeje. V čele průvodu pojede v ženských šatech s růží v ústech dvanáctiletý František Libosvár z Hluku. „Jsem rád, že se projedu na koni jako král podruhé. Navíc po Starém Městě, Karlově mostě a Malé Straně až na Hrad," těší se mladík.

Královskou korunu mu zajistil jeho otec Daniel. Vypočítal si, že syn bude mít povinných královských dvanáct let v roce, kdy se jízda králů v Hluku pojede. Po jeho narození jej nahlásil na radnici jako krále. Musel se ale naučit na koni, kvůli čemuž vyrazil na Hodonínsko. „Nabídl se Antonín Konečný z Veselí nad Moravou. U něj se syn naučil na koni sedět. Ostatní chlapci z doprovodu tam také trénovali," potvrdil Daniel Libosvár.

Scénář Svatojánských slavností, jejichž součástí je právě pražská ukázka jízdy králů, ale vyžadoval zkušenější účastníky. „Pro povolení k jízdě mají jezdci přicválat. Proto se organizátoři obrátili na chlapce ze Skoronic. Ti řekli, že Praha se neodmítá," přiblížil spolupráci slováckých obcí na společném představení místostarosta Skoronic Jan Grombíř.

Ke Skoronickým se připojili i kolegové z Kunovic. „Vypravujeme královskou družinu na koních neboli banderium a dva autobusy lidí, kteří budou pomáhat strojit koně a poutníky do krojů," sdělil vedoucí kunovického odboru kultury Jan Šobáň. Další z obcí, kde se jízda králů jezdí, je Vlčnov. Pražskému vystoupení se ale nezúčastní. Ve Vlčnově se totiž jízda koná už za dva týdny a aktéři by se na dvě náročné akce nestihli připravit. „Kosárky na kloboucích, křivky koní, široké rukávy košil. Jízda králů je živé rozkvetlé a obloukovité slovácké baroko. I socha Jana Nepomuckého na Karlově mostě, kolem níž jízda pojede, je barokní," řekl Holcman.

Věří, že pražská jízda králů zvýší Slovácku prestiž. „Tento čestný doprovod svatojánských slavností, slaví Jana z Nepomuku, kritika lidských neřestí! Ten se nebál statečně držet jazyk za zuby, než by zradil tajemství, radši šel do záhuby!" zvolají jezdci na koních na královské cestě.