Pořadatelé se k tomuto kroku rozhodli z několika důvodů. „Velká nad Veličkou je na kraji okresu, Ratíškovice mají lepší dostupnost. Doufáme, že tímto krokem přilákáme více návštěvníků z Kyjovska, Břeclavska i Brněnska,“ vysvětlil hlavní pořadatel Antonín Vrba.

Jako další důvod ke stěhování uvedl to, že Ratíškovice jsou vinařská obec. „Domluvili jsme se s tamními vinaři, že lidem přichystají degustaci. Víno a klobásky se k sobě skvěle hodí,“ doplnil.

Již po osmé se v Prušánkách uskutečnil festival plný gulášů Gulášfest. V letošním roce se do akce zapojilo patnáct týmů, které připravovaly klasiku v podobě hovězího guláše, nechyběl ale ani segedínský či guláš z daňka nebo srnčího masa.
OBRAZEM: Nejlepší guláš uvařili Kanci

Ratíškovičtí košt ve své obci vítají. „Místní se na akci těší, spousta z nich dříve jezdila i do Velké nad Veličkou,“ uvedla ředitelka Spolkového domu Jana Koplíková.

Košt se uskuteční v sobotu 9. listopadu od jedné hodiny odpoledne až do večera. Doprovodný program zajistí cimbálová muzika a místní pěvecké sbory. Pořadatelé očekávají až pět set lidí, pro které bude připraveno přes dvě stě kilo klobás.

Jan Boháč