Město Hodonín je v rámci bývalého okresu nejvíce zatíženo trestnou činností. Naopak relativně nejklidnější jsou v tomto směru města a obce, které spadají pod bzenecké a dubňanské obvodní oddělení policie. Vyplývá to z policejní statistiky za první pololetí roku 2007.

Celkově trestných činů ubylo. Jejich počet se však snížil jen nepatrně, o pouhých čtrnáct, takže policisté jich za šest měsíců zaznamenali 1141.

Na rozdíl od roku 2006, kdy kriminalisté na Hodonínsku nevyšetřovali žádnou vraždu, se za šest měsíců letošního roku odehrály hned dvě. „První v Kozojídkách, kde v polovině února zavraždil šestačtyřicetiletý muž svou dceru. Druhý případ je z května, kdy na parkovišti u obchodního domu IRO v Hodoníně uhořel bezdomovec,“ upřesnila policejní mluvčí Ludmila Straková.

Prudce se zvýšil počet loupeží. Oproti dvanácti případům z prvních šesti měsíců roku 2006 jich tentokrát policisté zaznamenali dvacet.

Podle hodonínského policejního ředitele Jaroslava Přikryla se na našem okrese oproti jiným přesto neděje tolik závažné kriminality. Zato je tu velký počet recidivistů. „Zatímco jinde je jich kolem čtyřiceti procent, tady se blíží k sedmdesáti. Na Hodonínsku za to může i vysoká nezaměstnanost,“ řekl Přikryl.

Nejčastějším trestným činem zůstávají krádeže. „Přibývá ukradených vozidel. Loni jsme zaznamenali jednačtyřicet případů a škoda dosáhla více než pěti milionů korun. Zloději se přitom zaměřují hlavně na dražší vozy,“ upozornila Ludmila Straková. Mezi dlouhodobé problémy patří krádeže věcí z vozidel, stejně jako peněženek a kabelek v obchodech.

Specifickým problémem Hodonína jsou pak vloupání do vinných sklepů, odkud nemizí jen víno a slivovice, ale také nářadí či malotraktory.

Vůbec nejvíc přibylo na Hodonínsku případů sprejerství. Policisté jich zatím vyšetřovali čtyřiadvacet, což je o čtrnáct víc než loni. Sprejerství je trvalým problémem zvláště v samotném Hodoníně a město proto už před lety vypsalo odměnu pro toho, kdo takový trestný čin nahlásí.

„Letos jsme vyplatili už tři odměny. Zaměstnanec bezpečnostní služby a vrátný, kteří nahlásili sprejery, dostali symbolické dva tisíc korun, protože oznámení takového jednání je jejich pracovní povinností.

Celých dvacet tisíc pak už dostala paní, která v květnu nahlásila sprejera na Kollárově ulici,“ uvedl ředitel hodonínské Městské policie Jindřich Vašíček.