Čeká na něj tisícovka možných pacientů a také zároveň možnost rozšíření o registraci dalších. „Paní doktorka, která je už v důchodu, pouští dospělou klientelu a nechává si jen děti. Oznámili jsme proto, že máme tisíc obyvatel, kteří by rádi přešli k jinému lékaři,“ přiblížila ratíškovická radní Anna Hubáčková.

Ozval se jeden lékař. Ale s podmínkou. „Abychom mu do prvního ledna připravili ordinaci. Prověřovali jsme možnosti obecní i pronájmu, ale není možné zařídit za tři měsíce kancelář pro doktora, ordinaci, čekárnu pro pacienty a k tomu příslušné zázemí toalet,“ vysvětlila radní.

Připomněla, že z ordinace druhého praktického lékaře vedení čtyřtisícové obce oznámili, že další pacienty nemohou přijmout. „Jsou zcela vytížení. Navíc také v Hodoníně končí lékař, takže přehlásit se tam není úplně jednoduché,“ posteskla si Hubáčková.

Do podobné situace se před časem dostali i v sousedním, tříapůltisícovém Rohatci. Postupně tam zemřeli dvě lékařky. „Téměř rok jsme byli bez zubaře, naštěstí se to podařilo vyřešit. Dokonce by na našem zdravotním středisku v Kolonii mohli pomoci i Ratíškovickým, kdyby u nich nastala krizová situace s praktickým lékařem,“ sdělil rohatecký starosta Jarmil Adamec.

Takové štěstí zatím nemají s obvodním lékařem ve Veselí nad Moravou. „V červnu se podařilo získat příslib mladé lékařky z Brna, že převezme praxi dosud pracujícího lékaře, který uvažoval o ukončení. Začátkem minulého týdne oznámila změnu svého rozhodnutí – nenastoupí,“ uvedla radní a také lékařka Eva Bezděková.

Doplnila, že Ordinace Mediclinic, která sídlí v budově na nádraží, přislíbila registraci zhruba dvou set pacientů. „Upozorňujeme však, že není do ordinace bezbariérový přístup. Další možností je registrace u praktických lékaře v Uherském Ostrohu,“ dodala Bezděková s tím, že město opět požádá kraj o vyhlášení výběrového řízení na praktického lékaře.

Pozastavuje se nad tím i Veselan Marcel Řimák. „U nás schází zubaři, pak praktičtí lékaři, a ti stávající odmítají přijmout nové pacienty. Jako oběť je mezi nimi i můj známý, který se teď marně dovolává stálého doktora,“ řekl Řimák.

Už léta bojují o zubaře v třítisícové Velké nad Veličkou. Nezlákal ho nabízený stavební pozemek, volný byt ani kontakty přímo na lékařské fakultě. „Obecní ordinace je volná. Při vybavování jsme nabízeli spolupráci, ale zájem mladých doktorů není,“ vyjádřil se velický místostarosta Zdeněk Skopal. Navíc očekává, že za pár let budou řešit stejný problém jak u praktického lékaře pro dospělé, tak pro děti. Blíží se jim odchod do penze.

Na neustále klesající počet praktických lékařů poukazoval při posledním jednání s vládou i prezident lékařské komory Milan Kubek s tím, že to zejména na venkově ohrožuje dostupnost primární péče.