Začínající školní rok potěšil obchodníky. Jako zákazníci se jim vracely děti školou povinné, které k nástupu do nového školního roku potřebovaly spoustu nových nezbytností. Sešity počínaje, povinnými přezůvkami konče. Letos je ale odbyt školních pomůcek o něco slabší, hlavně pro maloprodejce.

„Radši si počkám na slevy a nakoupím sešity v Tescu. Jsou tam o dost levnější než normálně v papírnictví. Celkově potom ušetřím dvě až tři stovky, což je dost,“ uvedla matka tří školáků z Hodonína.
Podle ní je zaopatření školáka na začátku školního roku velká finanční zátěž. „Je potřeba nakoupit papuče, batohy, tenisky, tepláky, sešity, tužky a mnoho dalších nezbytností. Člověk aby si na to vyhradil jeden celý víkend a peněžně je to taky náročné. Letos jsem musela sáhnout na peníze na zvláštním účtu, o kterém jsem si myslela, že na něj nikdy nesáhnu. Všechno je totiž znatelně dražší,“ stěžovala si.

Sešity a jiné pomůcky si děti nakupují samy. „Výjimkou jsou prvňáci, ti mají zhruba devět set korun na pomůcky. Z těchto peněz jim škola pořizuje to, co budou potřebovat,“ uvedl ředitel Základní školy Vančurova Zdeněk Šebesta.

Podle něj už děti dopředu vědí, které sešity budou potřebovat. „Sešity nakupujeme podle seznamu, který nám dává paní učitelka před začátkem letních prázdnin. Ale většinou to necháváme až na konec srpna,“ potvrdila matka desetileté školačky Lenka Škrabalová.

Hůře jsou na tom středoškoláci, mnozí si kromě sešitů musí zakoupit i učebnice ze svého. „Studenti středních škol si na rozdíl od žáků na základní škole musí nakoupit vlastně všechno, nejen učebnice cizích jazyků, ale i matematiky, češtiny a tak dále. Největší odbyt bývá na začátku školního roku, záleží na té dané škole, jaké jim vydá pokyny. Většinou si je ovšem chodí kupovat až po začátku září,“ potvrdila majitelka hodonínského knihkupectví Zdenka Dvořáková.

Školní pomůcky jdou nejvíc na odbyt až na začátku září, kdy velké obchodní řetězce vyrukují se zlevněnou nabídkou. „Sešity jsem nakoupila v jednom z hypermarketů. Jsou tam o dost levnější než v běžných papírnictvích,“ potvrdila studentka hodonínského gymnázia Anna Holečková. Také hypermarkety potvrzují, že nyní je ta nejlepší doba k nákupu pomůcek.

„Z celého sortimentu školních pomůcek se nejvíce prodávají sešity. Jejich odbyt je naprosto srovnatelný s minulým rokem. Doporučujeme rodičům, aby je nakoupili už nyní,“ uvedl tiskový mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

BARBORA LAHOVÁ