„Otevřeli jsme hned, jak počasí dovolilo, takže jedem asi od Velikonoc,“ přiblížil majitel Autokempu Lučina Libor Říha. Kemp na Lučině vloni zažil zásadní změnu. Po několika desetiletích se dostal do rukou právě Říhovi, který ho měl několik let pouze v pronájmu. Renovace kempu se tedy dala předpokládat. Sám majitel říká, že práce je hromada. „Máme za sebou opravu třinácti kuchyňských linek a vybavení na chatkách. Budeme kupovat nové ledničky, mikrovlnky i konvice, protože vybavení bylo zastaralé a mělo velkou spotřebu energie. Děláme fasády, na potravinách i recepci,“ popsal.

Kulturní program však renovace areálu podle něj neohrozí. Návštěvníci se tak letos opět mohou těšit na Strašidelný les, rychlořez s motorovou pilou a nově také na Mezinárodní setkání řezbářů.

Novinky čekají také strážnický kemp. Podle jeho provozovatele Miroslava Zubalíka ale nejsou moc vidět. „Máme nově vybavené kuchyně. Také jsme se rozhodli, že tobogán bude zdarma, v rámci vstupného,“ přiblížil Zubalík.

Sami provozovatelé ale přiznávají, že neví, co si od letošní sezony mají slibovat. Finanční krize se totiž promítla i do dovolených. Strážnický kemp tak zatím letos čeká na zvýšený příliv tuzemských rekreantů. „Co se týče objednávek od našich turistů, tak jich máme víc než minulý rok ve stejnou dobu,“ komentoval Zubalík. Strážnici ale už několik let pravidelně navštěvují turisté z Holandska. Ti si však nevyřizují objednávky dopředu, proto nelze říct, jestli krize ovlivní i jejich peněženky. Úbytek Holanďanů ale pociťují na Lučině. Tam se změnila i skladba tuzemských návštěvníků. „Dřív k nám jezdili rekreanti ze severu, z Ostravy nebo Karviné. Tato oblast trochu upadá a začíná sem najíždět střed Čech i Praha nebo Liberec,“ vypočítal Říha.

Mohlo by se tedy zdát, že lidé začali na dovolených v zahraničí šetřit. To ale nepotvrzují některé cestovní kanceláře. „Nárůst tuzemských dovolených neevidujeme. Největší prodej máme letos do Řecka,“ informovala za jednu z hodonínských cestovek Jana Šmardová. Vzápětí ale dodala, že celkový prodej dovolených klesl.

Podobně vidí situaci i zástupce další cestovní kanceláře Tomáš Orel. „Pokud vezmu dovolenou v České republice nebo na Slovensku, tak si myslím, že máme pokles. Zájem turistů o Slovensko podle mě ovlivnilo zavedení eura,“ míní.

„V Itálii ale nabízíme levnější variantu dovolené, a tam je situace stejná jako vloni,“ řekl Orel.
Cestovky si tak shodně myslí, že lidé čekají až na zájezdy ve formě last minute, které zatěžují rodinný rozpočet nejméně.