Po říjnovém převratu by sice koalice měla mít sedmnáct členů z jednatřiceti­členného zastupitelstva, jenže na poslední zasedání přišlo původně jen čtrnáct koaličních zastupitelů. Navíc poměrně záhy opustili své kolegy radní Jana Gajošová i zastupitel Roman Sedlačík. Ale i s nimi by koalice neprosadila ani schválení programu schůze.

To dobře věděli opoziční komunisté, kteří mají v současnosti nejvíce mandátů. „Upozorňuji, že to bylo naposled, co klub KSČM hlasoval pro program v momentě, kdy jsou interpelace až na konci zastupitelstva. Od příště bychom je rádi zpátky. Dnes jsme to ještě skousli," řekl lídr komunistů Ján Lahvička mladší.

Posunutí zmíněných dotazů poslanců vůči užšímu vedení či radě, které bývaly doposud v úvodu zasedání, obhajoval starosta Milan Lúčka. „V původním čase jsme se na tomto bodě zadrhli asi hodinu a půl. Dal jsem jej proto nakonec, abychom se o něm dlouho na začátku nebavili. A chtěl jsem, aby na jednání zastupitelé vydrželi až do konce," osvětlil starosta postoj, kterého se chce držet i pro příští, říjnové zasedání.

Ale ani to nepomohlo. Koalici v úterý povětšinou chyběly minimálně čtyři hlasy. „Myslím si, že radniční koalice má dostatečný počet hlasů. Nechť si zajistí své členy na účast při jednání zastupitelstva," nabádal jízlivě zastupitel a bývalý komunistický poslanec Jan Navrátil koalici, když potřebovala prosadit své návrhy.

Za tuto radu mu sociálně-demokratický místostarosta Jiří Janda poděkoval. „Něco takového na koaličním jednání přednesu," uvedl Janda.

Koalice ale v závěru jednání rezignovala a starosta navrhl přesunout zbývající téměř polovinu majetkoprávních záležitostí na příští zasedání. To se mu však nepodařilo. Proti byla především většina opozičních zastupitelů.

Podle podobného scénáře se odehrával i děj posledního předprázdninového zastupitelstva, ani tady nebyla koaliční sedmnáctka kompletní. „Koalice neslábne, myslíme si, že je stále sedmnáctičlenná, i když se například Změna rozdělila," konstatoval starosta.

Přesto řadu doporučení od radních zastupitelé neschválí. Naposledy tento osud potkal dlouho připravované dotační sportovní programy pro děti i dospělé, úpravu rozpočtu, půjčku na opravu krytého bazénu a také odpověď na petici proti výstavbě turistického přístavu na Staré Moravě.

Zato se rozvířila debata nad něčím naprosto nečekaným. „Chtěl bych vás, kolegové, poprosit, protože mi nepřijde morální, kdy se stává, že si sednete do předních lavic a první, co uděláte, tak vytáhnete bagety a jíte proti lidem. Připadá mi to neslušné," řekl opoziční zastupitel Roman Filip.

Na to zareagoval starosta Lúčka. „Možná bychom mohli vyhlásit přestávku. Ti, co mají tak velký hlad a nevydrží to, se mohou najíst v občerstvovně a nemusejí tady dráždit občany pojídáním baget při jednání zastupitelstva," dodal Lúčka.

Příští zasedání je naplánované na úterý 18. října.