Sezona folklorních festivalů a hodů je v plném proudu. Není proto divu, že firmy i lidé, kteří se starají o obnovu, úpravu nebo tvorbu krojů či výrobu zcela nových kusů teď mají plné ruce práce.

„Denně teď pracuji dvanáct hodin. Dělám nové kroje, ale spravuji i ty staré. Hlavní pracovní náplní je teď ale škrobení a žehlení, to teď lidé chtějí nejvíc,“ popsal svůj pracovní den Martin Novosad z Vlkoše.
Ten se zaměřuje především na kroje ze severního a jižního Kyjovska. K mladému nadšenci se tak dostanou kroje z Milotic, Vacenovic, Ratíškovic či Dubňan, ale i Sobůlek, Vlkoše, Osvětiman nebo Vřesovic.

Sám přitom přiznává, že na nedostatek práce si letos i přes finanční krizi stěžovat nemůže. „Zájem je stejný jako v loňském roce. Lidi jsem si ale naučil chodit i přes zimu, a to většinou tehdy, když chtějí renovovat celý kroj,“ říká Novosad. „Mám i půjčovnu, takže už mám na září nachystaných hodně krojů na půjčení,“ doplnil.

Podobně je na tom Marie Kotásková z Ratíškovic. Ta se už několik let věnuje tvorbě a renovaci pouze mužských krojů. Chodí za ní zájemci od zdejšího regionu až po Kroměřížsko. „Jsem sice už v důchodu a musím některé zakázky odmítat, i tak je jich ale pořád dost,“ říká Kotásková. Podle ní to nejsou pouze ženy, které se rády líbí v pěkném kroji. „Chlapi nechtějí chodit jak trhani, taky se rádi nastrojí,“ potvrzuje původně dámská krejčová.

Většinou se věnuje tvorbě zcela nového kusu kroje, oprava starších je pro ni prací spíše výjimečnou a namáhavou. „Lidé to dřív dělali tak, jak mohli. Kolikrát se to ani nehodí opravovat,“ posteskla si.
Mezi firmami, které se tvorbě a úpravě krojů věnují, je společnost Tradice Slovácka z Blatničky, která zaměstnává dvanáct lidí. Podle vedení společnosti je sice dopad finanční krize cítit, přesto ale práce stále je.

„Vloni to bylo lepší. Měli jsme sehnané zakázky až čtyři měsíce dopředu. Teď je práce zajištěná tak do jednoho měsíce,“ zhodnotila ředitelka společnosti Jana Smutná. Navíc dřív zakázky zahrnovaly víc kusů kroje. „Bylo to třeba patnáct i dvacet kusů, dnes jsou to zakázky menší, třeba dva, tři kroje,“ řekla ředitelka.

Ta ale přesto vzápětí odkryla, že se firmě zadařilo ve výběrovém řízení a v současné době připravuje kroje pro vojenský umělecký soubor Ondráš. „Pracovat budeme hlavně v září. Čeká nás celý muzikantský kroj podle předlohy, kterou jsme získali na Brněnsku, takže to bude rekonstrukce brněnského kroje,“ uvedla Smutná.

Tradice Slovácka tak teď čekají spíš na podzim. Právě v této době totiž získávají soubory granty a dotace. Pokud v obci zůstanou peníze, občas je věnují právě souborům nebo občanským sdružením. „Vloni na podzim a letos na jaře jsme dodělávali Horní a Dolní Němčí, kde byly kompletně celé čtyři mužské kroje,“ uvedla Smutná.