Připomínka doby, kdy na louce nevrčely motorové sekačky a traktory, má nadregionální charakter. Neúčastní se jí jenom místní, ale přijet a vyzkoušet si náročnou práci může v podstatě kdokoliv. „Máme devět družstev, některá i z Čech a ze Slovenska. Dohromady kolem sedmdesáti účastníků,“ uvedl starosta Malé Vrbky Josef Kadlčík.

Statné kosce doprovázely krojované pohrabovačky a do rytmu jim vyhrávala cimbálová muzika. Chvíle odpočinku využili k občerstvení slivovicí nebo ke zpěvu a přebroušení kos. Jejich práci hodnotila zkušená porota. „Záleží hlavně na rovnoměrnosti, na výšce pokosu a kvalitě. Šířku ani nezohledňujeme, protože někdo má kosu šedesátku, druhý stodvacítku. Rychlost tady roli nehraje,“ přiblížil porotce Jiří Miškeřík, který ještě před třemi lety stál na druhé straně kosy.

On i jeho kolegové se shodli v tom, že rozhodování letos nebylo vůbec jednoduché. I když o mistrovském výkonu by se dalo hovořit ve více případech, ten opravdu nejlepší předvedl Josef Chaloupka z Javornice z Královéhradecka. V družstvech zvítězila Hrubá Vrbka, druzí skončili Lipovští, třetí Rohatec. Nejstarší kosec byl šestasedmdesátiletý František Uřičář z Kněždubu, jako nejmladší soutěžilo družstvo z Malé Vrbky.

Posláním akce je kromě kulturního zážitku navázat na tradice předků a také je udržet. „Není tu nic vyumělkovaného nebo naučeného. Kosci nejsou žádní umělci, ale obyčejní lidé, kteří se tady sami prezentují. O to je to pěknější,“ uvedl Kadlčík.

Podle něj se letos krojovaných zúčastnilo o něco méně než v minulých letech. Některé totiž mohla odradit předpověď počasí, která slibovala déšť. Černý scénář se ale nakonec nekonal. „A i kdyby pršelo, všichni kosci jsou tvrdí chlapi. Když je potřeba poséct, tak se poseče tak, jak to bývalo dřív,“ dodal starosta.

18. HORŇÁCKÉ KOSENÍ. Video: Antonín Vrba