„Silný vítr nám utrhl měděnou střechu asi z poloviny křídla. Naštěstí do míst, kde se v tu chvíli nic nedělo a nebyly tam lidé. Výše škody bude asi v milionech, ale nechci házet čísly. Oficiální odhad ještě v ruce nemám,“ řekl v pondělí dopoledne Deníku Rovnost kastelán Richard Svoboda.

Na sociální síti zástupci zámku uvedli, že poškozené místo mělo rozhlohu asi dvě stě metrů čtverečních. Před rokem přitom zámek poničila silná bouře s mohutným krupobitím, kdy podle Svobody padaly ve Valticích kroupy o velikosti golfových míčků. Ve stejný den pak v regionu udeřilo ničivé tornádo. „Tehdy nám kroupy rozbily velkou část střech z pálených tašek bobrovek. Až na jedno křídlo jsme už stihli vše opravit. Škoda byla tehdy mnohem větší než nyní. Jestli si dobře pamatuji bylo to ke dvaceti milionům korun,“ poznamenal Svoboda.

Kroupy a silný déšť se prohnal v pátek kolem osmé hodiny večer mikulovským Mušlovem. Pořadatelé na Farmě Pálava zrušili plánované letní kino.
Silné bouřky znovu zasáhly jih Moravy, na Břeclavsku padaly stromy na silnice

Oči pro pláč zbyly při víkendové kontrole úrody v sadech a vinicích některým pěstitelům ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku, Bzenci a Ratíškovic na Hodonínsku. „Jsem v zahraničí, ale tu spoušť v sadech jsem viděl na fotkách. Předchozí bouřky a krupobití se nám vyhnuly. Teď jsme to chytili. Úroda jablek je podle prvotních odhadů asi z poloviny pryč. Část hrušek také. Hodně meruněk nám už dřív pomrzlo, pozdní odrůdy teď pomlátily kroupy. V týdnu se má přijít podívat na škody likvidátor z pojišťovny. Škoda půjde asi do statisíců,“ uvedl ovocnář Radek Jansta z Velkých Bílovic.

Část úrody meruněk mají v trapu také ve společnosti Agrosad ve Velkých Bílovicích. Jednatel Vasile Popa uvedl, že přesný rozsah škod budou znát až v příštích dnech. „Kroupy se nám v uplynulých měsících dvakrát vyhnuly, teď už ne. Část úrody meruňek je pobitá. Jablka jsme měli pod sítěmi,“ dodal muž.

Kroupy ničily úrody také v Ratíškovicích. „Krupobití se silným větrem šlo v pásech. Ve vinohradech to někomu poškodilo většinu úrody, jinde třeba jen polovinu. Jak kdo měl štěstí. Já mám vysázený nový vinohrad a zachránily mě síťky,“ řekl jeden z ratíškovických vinařů Josef Šebesta.

Ve Valticích se konal Olympijský běh.
PODÍVEJTE SE: Ve Valticích se konal oblíbený Olympijský běh

Podle meteorologů postupovala přes jih Moravy velmi rychle silná bouřka, která vykazovala supercelární znaky. S nárazy větru o rychlosti přes 80 kilometrů v hodině. „Nad jih Moravy se začalo v pátek nasouvat pásmo bouří z Rakouska okolo půl osmé večer. Jihovýchodní konec tohoto pásma ještě na severu Rakouska zesílil a postupně se vyvinul v supercelu. Ta se přesouvala přes Mikulov a Břeclav. Výrazně zesílila nad Hodonínem a Kyjovem. V bouři padaly kroupy kolem tří a později i kolem pěti centimetrů. Jihomoravský kraje opustila po deváté hodině večer,“ informoval za brněnskou pobočku Českého hydrometeorologického ústavu Petr Münster.

Výstrahu před prudkou změnou počasí hlásili meteorologové i na začátek týdne. „V pondělí a v noci na úterý nás bude od západu pozvolna ovlivňovat zvlněná studená fronta, na které se objeví i lokální bouřky. Je menší riziko lokálních přívalových srážek, v menší míře pak nárazy větru. Kroupy jsou dnes nepravděpodobné,“ uvedli na sociální síti.