„Stačilo mi prohlédnout fotky, které jsem získala a, bylo mi to jasné. Na místo jsem nejela, ani se tam nechystám. K vytvoření díla se na Facebooku hlásí skupina CircleArt a v tomto případě bych tomu věřila," uvedla publicistka a badatelka v oboru agrosymbolů Tonička Plíšková. Jak doplnila, CircleArt se k autorství přihlásil snad u všech podobných úkazů na jižní Moravě v posledních letech, čemuž ale Plíšková nevěří.

„Skupina vyzkoušela vytvořit svůj symbol v zelené řepce pod Žurání, moc se jim to prý nepovedlo. Druhý pokus u rozhledny Čebínka byl již zdařilejší. Obrazec v Uhřicích je třetí dílko stejné jednoduché geometrie i technické nedokonalosti," doplnila badatelka.

V podobném duchu prezentovala svůj názor badatelská skupina Klub Moravia. I podle člena skupiny Ondřeje Procházky jde o dílo výše uvedené skupiny. „Již z vrchu je na první pohled patrná, nedokonalost tohoto obrazce," uvedl na svém blogu. V obrazci podle něj nebylo problém rozpoznat několik zásadních faktorů nasvědčujících jeho „nepravost" už v prvních dnech, než na místo vyrazilo větší množství zvědavců. Některé rostliny v kruhu stály, kdežto některé byly zlomené a přitisknuté k zemi. Našel dokonce ušlapaná místa v místech, kde lze očekávat střed částí některých kružnic piktogramu. „Doufejme tedy, že byl tento obrazec posledním padělkem v letošní sezóně a nyní už můžeme očekávat jen ty agrosymboly, u kterých je jejich vznik neznámý," zakončil.

Radost z útvaru tak mají hlavně lidé, kteří kolem projíždějí, či místní, pro které se stal útvar v řepkovém poli zpestřením každodenního života. Výhodou je z jejich pohledu hlavně to, že útvar je umístěný tak, že jej na něj pohodlně vidět z míst, která jsou lehce přístupná.

Odborníky mrzí, že sezona, kdy se podobné piktogramy na polích vyskytují, začala případem v Uhřicích velmi brzy a navíc jde o výtvor nepodařený.

Událost mrzí i vedení podniku Agro D.U. z Dambořic, na jejich poli ke všemu došlo. „Prvotní škoda byla úplně minimální. Pak ale narůstala s tím, jak tam začalo chodit čím dál více lidí. Ti to pošlapali," uvedl ekonom podniku Jan Škrha. I tak podle něj nebude škoda s nejvyšší pravděpodobností vyšší než patnáct tisíc korun. Vedení podniku se přesto shodlo, že nebude událost oznamovat na policii.

Podle odborníků zdařilejší byl poslední piktogram v okrese Hodonín, který se objevil u Radějova v červenci 2010. Šlo o čtyři soustředné kruhy, které dokonce po několika dnech obohatily ještě paprsky a menší kola. Tehdy se na způsobu vzniku symbolu odborníci neshodovali. Na rozdíl od aktuálního případu šlo o místo složitě přístupné. Objevení kruhů uprostřed pole bylo navíc dílem náhody. Byly vidět jen z dálky a velmi špatně. Náhodou je rozpoznal hlídkující myslivec z protějšího kopce z druhé strany vesnice.

ČTĚTE TAKÉ: U Uhřic se objevil záhadný obrazec v řepkovém poli