„Během prací bude uzavřena odbočka na Ratíškovice i do centra Hodonína,“ potvrdila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková. Výjimku pro průjezd mají linkové autobusy, policisté, záchranáři, policisté, hasiči a také technika blízkého zemědělského podniku.

Na křižovatce byl od prvního dne k vidění start prací včetně odstraňování žulových obrubníků. Těm totiž nesvědčila kombinace projíždění těžké kamionové dopravy se zvýšenou hladinou podzemní vody.

„Práce provedeme ve dvou etapách. Odstraňuje se původní žulový obrubník, který tam dělá paseku. Místo něj se bude dělat železobetonový vyztužený věnec,“ sdělil stavbyvedoucí David Horák.


Nahrává se anketa ...

Práce by měly být hotové do necelých čtyř týdnů s tím, že firma má uzavírky vyřízené do 17. května. „Ještě se budou opravovat některé drobné nerovnosti. Například v těch místech, kde se vlivem provozu něco odštíplo,“ podotkl stavbyvedoucí.

Stavba je na semafory kyvadlově průjezdná po silnici I/55. Tady však musejí řidiči ve směru od Břeclavi i Strážnice zpomalit, nejdříve na sedmdesátku a pak do padesáti kilometrů v hodině a následně si počkat na zelenou. První dopoledne prací byla v okolí křižovatky vidět i auta ze směrů, odkud je průjezd zakázaný.

Mimořádná prohlídka fotovoltaické elektrárny Pánov.
VIDEO: Solární elektrárna na Pánově zblízka, v Česku patří mezi špičku

Někteří řidiči se tak otáčeli až na dohled od křižovatky. Na objízdných trasách v okresním městě, kde navíc pokračuje bloková očista, byl znatelný hustý provoz. Ten navíc ještě zkomplikovala ranní dopravní nehoda v Marxově ulici v blízkosti s křižovatkou s Brandlovou ulicí, kde osobní Volkswagen skončil v předzahrádce.

„Osobní auto narazilo do plotu. Nehoda se obešla bez zranění a předběžná škoda je odhadnuta na padesát tisíc korun,“ sdělil Deníku policejní mluvčí Pavel Šváb. Zkouška na alkohol měla u řidiče negativní výsledek.

Hustější provoz byl znatelný také v sousedních Dubňanech, přes které vede objízdná trasa na Kyjov. „Provoz se zvýšil asi o třetinu oproti obvyklém stavu, jde hlavně o nárůst počtu kamionů,“ řekl strážník dubňanské městské policie Václav Dohnálek s tím, že už loni, když městem vedly objízdné trasy, tak se výrazně ztížilo najíždění na hlavní, Hodonínskou ulici.

Jak ho doplnil starosta Zbyněk Lysý, město podalo vůči vedení objízdné trasy na Ratíškovice námitku. Auta by totiž projížděla Dubňany Horním koncem ke kostelu, tedy Komenského ulicí. „Tady ale budeme provádět rekonstrukci chodníků, takže bych řidiče vyzval, aby tudy raději vůbec po dobu oprav nejezdili,“ apeloval starosta více než šestitisícového města.

Odstartovaly opravy okružní křižovatky silnic I/55 a II/432 u Hodonína.Odstartovaly opravy okružní křižovatky silnic I/55 a II/432 u Hodonína.Zdroj: Deník/Petr Turek

I když přes Rohatec oficiální objížďka nevede, také tady očekávají hustější dopravu. „Určitě přes nás budou projíždět Ratíškovjané směřující do Hodonína. Očekáváme mnohem hustější provoz na Kolonii i průjezd přes obec. Uvidíme, co nám za měsíc řeknou čísla z radaru,“ upozornil rohatecký starosta Jarmil Adamec.

Doufá, že silničáři myslí i na opravy silnic na objízdných trasách. „Vedla přes nás totiž i objížďka kvůli opravě kruháče v Hodoníně u OMV, a to včetně kamionů,“ připomněl Adamec ve čtvrtek odpoledne dokončené práce v Hodoníně na silnici I/51.