„Proč majitelé neuklízejí to, co jejich psi nechají na trávníku? Sáčky přitom mají," zněl jeden z prvních dotazů tentokrát poměrně prořídlého pléna obyvatel Hodonína, kteří přišli na diskuzní akci nazvanou Kulatý stůl. Shodli se, že rozhodující je výchova. „Jakmile doplníme sáčky, tak vydrží jen jeden den. Děti je totiž rozházejí," posteskla si vedoucí oddělení údržby a veřejné zeleně hodonínské radnice Michaela Bžoňková. Hodonínští mají podle ní kromě plastových sáčků k dispozici i papírové pytlíky s lopatkami.

Loni městu aktivně pomohli členové Studentského parlamentu. „V jeden den jsme vyrazili městem s oranžovými spreji a značkovali jsme každé nezvednuté psí lejno. Označili jsme tak přes sedm set psích exkrementů, nafotili jsme je a publikovali, abychom upozornili všechny na to, co po jejich miláčcích zůstane," připomněl předseda Studentského parlamentu Martin Fifka.

Toho při posledním kulatém stole zaujala především problematika některých rozbitých chodníků a dále nepořádek kolem kontejnerů a popelnic. „Jako Studentský parlament se proti tomu pokusíme bojovat nějakou akcí, nějakým happeningem," uvedl Fifka.

Podle Dity Šprinclové z oddělení údržby a veřejné zeleně někteří lidé odkládají odpad vedle kontejnerů, i když nejsou plné. „Na jednom ohraničeném místě pro kontejnery ve Slunečné ulici je dokonce už hodinu po odvozu odpadu nepořádek. Přitom 
pracovníci společnosti TESPRA tam jezdí každý den," přiblížila situaci v části sídliště Jihovýchod.

Špatné chodníky

Na stav chodníků si stěžovala jen hodonínská vozíčkářka. „Nám vozíčkářům a maminkám s kočárky se tady špatně jezdí. Chybí lepší nájezd a tří až čtyřcentimetrové žlábky nám dělají problémy. Přesto musím uznat, že se chodníky v Hodoníně oproti jiným městům hodně zlepšují," přidala do diskuze. Kritizovala však stav části chodníku na Masarykově náměstí směrem od obchodního domu IRO k Legionářské ulici. „Na stavbu tohoto chodníku je právě vypsané výběrové řízení," informovala hned referentka pro investiční výstavbu na oddělení investic Martina Janíková.

Další z diskutujících projevil svou nevoli se zápachem vycházejícím z armaturky. „Naměřené hodnoty znečištění jsou v mezích zákona," ujistila diskutujícího zástupkyně vedoucí odboru životního prostředí hodonínské radnice Leona Taptičová.

Účastníci kulatého stolu dále diskutovali nad problematikou parkování. Jedni upozorňovali na to, že placené parkování tlačí parkující do uliček, druzí chtěli zřídit odstavná parkoviště na předměstí.

Úterní kulatý stůl hostila městská knihovna. „Diskuze byla podnětná, i když účast mě zklamala. Podněty od lidí, kteří přišli, byly užitečné a zaznamenali jsme je buď já nebo některý z vedoucích odborů. Ti je určitě zpracují a předloží vedení města návrhy, jak v těchto záležitostech postupovat," zhodnotil letošní předposlední kulatý stůl hodonínský místostarosta Vojtěch Salajka.

Letošní kulaté stoly v Hodoníně vystřídaly dříve pořádaná veřejná fóra. „Z fóra sice vycházely podněty, ale nezůstal dostatek času na projednání podrobností. Proto jsme se rozhodli, že letos neuspořádáme veřejné fórum, ale že problematiku klíčových oblastí probereme samostatně u kulatých stolů," vysvětlil vedoucí odboru rozvoje města Jaroslav Malát.

K další diskuzi u kulatého stolu usednou diskutující v Hodoníně buď v říjnu či listopadu. Tématem debaty bude cestovní ruch.