Na stavbu, jejíž předpokládané náklady se pohybují kolem padesáti milionů korun, si tak zřejmě bude muset obecní úřad půjčit. „Nakreslený jej máme už od roku 2004 a stavební povolení je o rok mladší. Nyní se dodělává projektová dokumentace pro provedení stavby k výběrovému řízení, ta by měla být hotová do konce ledna," sdělil místostarosta.

Nový Spolkový dům, jak by se měl kulturák jmenovat, má vyrůst v areálu Baníku. Jeho dominantou má být velký společenský sál, který doplní ještě jeden menší. Vše s kapacitou pěti stovek lidí. Součástí budou také čtyři nové kuželkářské dráhy, klubovna, foyer a sociální zařízení. Stavba bude propojená s restaurací a kavárnou. Její energetickou základnou se stane kogenerační jednotka, která pro budovu zajistí teplo i elektřinu. „Zároveň bude zdrojem pro krytý plavecký bazén, kabiny fotbalistů i hospodu," upozornil Šťastný.

Účelově má být Spolkový dům využívaný pro kulturní a společenské akce, jako jsou plesy, schůze či výstavy. Doposud funkci plní především tělocvična základní školy, kde se koná ročně až deset bálů.

Kapacita tělocvičny pro plesové akce je dvě stě čtyřicet míst k sezení. „Největším lákadlem je vždy kvalitní hudba. I když nesleduji přesné statistiky, každoročně zaplní sál návštěvníci obecního, rockového a junáckého plesu," přiblížil ředitel základní školy Josef Hanák.

Upozornil, že halu tak na dva měsíce o víkendech nemohou využívat sportovci. „Tělocvična je vytížená sedm dní v týdnu od osmi do dvaadvaceti hodin a většina sportovních oddílů má svůj pevně stanovený čas. Vzhledem k tomu, že se musí technicky přizpůsobit na konání plesů, koncertů, jarmarku nebo jiných akcí v předstihu, ovlivňuje tak zejména aktivity víkendových sportovních skupin," popsal ředitel základní školy, jejíž je tělocvična součástí.

Na nový kulturní dům a také výstavní plochy se těší i ratíškovičtí tvůrci. „Je u nás spousta šikovných lidí ať už výtvarně či hudebně, kteří se chtějí ukázat, takže se na nový kulturní dům velice těším. Především mladé lidi tento využitelný prostor vyburcuje k tomu, aby dělali něco tvořivého," je přesvědčený známý ratíškovický fotograf Cyril Gajdík.

I přesto, že zatím prostory v okolí areálu ratíškovického Baníku dokázaly pojmout poměrně velké množství zaparkovaných aut, radnice zvažuje u budoucího sportovně-kulturního centra, jehož důležitou součástí bude spolkový dům, postavit i nové parkoviště.