Ten na plášti stavby začal pracovat hned po jejím dokončení. „Ze začátku to bylo docela kruté, musel jsem si dokonce držet levou rukou tu pravou, protože mi vítr ufukoval linku," popsal výtvarník.
Architekt podle něj vyřešil podobu fasády objektu dobře. „Ta budova je z šedesátých let, kdy se stavěly hranaté, jednoduché domy. Kulatý ornament tak narušuje tu hranatost. I když je Slovácko hodně barevné, tak ornamenty vznikly v tónině barvy zbytku fasády, je jen světlejší. Ale i přesto je výrazný a viditelný," řekl.
Jež se na práci dobře připravil a nakoupil velké množství štětců. Na budovy příliš často nemaluje. „Na celou fasádu jsem nakonec použil jediný štětec s půlcentimetrem na šířku a několika centimetry na délku. Je to kvalitní štětec, má možná třicet až padesát let. Používal jej už můj otec jako malíř na linkování, posloužil mi úplně úžasně," usmál se umělec. Ornamenty na kulturní dům maloval tři týdny.
Názory na umělecký dojem se různí, z kolemjdoucích oslovených redakcí Hodonínského deníku Rovnost půlka ztvárnění fasády chválila a druhé polovině se příliš nelíbila. Kritici ovšem nechtěli být v novinách citovaní.
Například Jiřímu Slovákovi se fasáda líbí. „Je taková decentní. Připomíná slovácké motivy, byť jsou vytvořené podle kování na bráně hřbitova. Myslím si, že Vladimír Jež je velice šikovný a že to moc hezky a vkusně udělal. Předtím to byl jen komunistický monolit," poznamenal muž.
Podobně se vyjádřil i Zdeněk Dočkal. „Fasáda je pěkná. Je lepší, než byla, určitě se jim to povedlo," odpověděl Kostelan.
Pozadí vzniku takto namalovaných ornamentů na plášti budovy osvětlila starostka Kostelce Vlasta Lochmanová. „Před výběrem dodavatele jsme řešili varianty a barvy fasády. Pozvali jsme si architekta, ale i obyvatele se zájmem o obec a mladé lidi," přiblížila starostka.
Kulturní dům stojí na místě, kterému se v Kostelci říká panská zahrada, a dříve byla zámeckou. Kostelečtí chtěli její charakter zachovat. „Vybrali jsme kombinaci předložených možností čili dřevěný vstup a severní a jižní stěnu s ornamenty, které přesahují za roh. Na severní stěně by se mohla časem plazit i zeleň, ale to máme zatím jenom v záloze," doplnila starostka.
Zpočátku měla ohledně rozhodnutí o umístění ornamentů obavy. Naproti domu totiž stojí klasicky lidově vyzdobený sklípek. „Inspiraci architekt našel, když procházel obcí, na bráně u kostela. Na ní bylo ručně dělané kování s kulatými motivy. Kostel stojí nad domem kultury, takže jde o takové propojení, není to žádný cizorodý prvek," sdělila starostka.
U budovy zbývá ještě dodělat zeleň a upravit okolí, což ale nebylo součástí projektu. Starostka počítá i s nasvětlením stavby. Před kulturním domem bude i lavička. Poblíž stavby stojí nově stožáry, na nichž budou vlát vlajky. Náklady na fasádu dosáhly čtyř milionů dvou set tisíc korun, polovinu pokryly dotace.