Ze současného domu kultury podle studie zůstane jen hlavní sál. I ten ale změní svou podobu. „Současné zastupitelstvo se rozhodlo, že po padesáti letech si nejdůležitější objekt pro společenské dění v obci zaslouží naši pozornost. Slouží nám všem, a někteří z nás ani netuší, jak moc je budova používaná,“ upozornil rohatecký starosta Jarmil Adamec s tím, že za kalendářní rok byl objekt z roku 1967 průměrně využitý 195 krát.

Přitom není bezbariérový ani zateplený, a kapacitně také místním nestačí. Proto, aby nová stavba tyto neduhy odbourala a přenesla hosty kulturního svatostánku do jednadvacátého století, si Rohatečtí vybrali sdružení Létající inženýři s architektem Tomášem Havlíčkem. Ten zvítězil u odborné poroty Dřevěné stavby roku už v minulosti, a to se Spolkovým domem v sousedních Ratíškovicích.

Tentokrát Havlíček zachraňuje sál současného kulturního domu v Rohatci. „Do jeho nové podoby je tento sál zasazený jako antický chrám. Ten obejmou kuloáry, vestibul, balkóny a dřevěné kolonády,“ přiblížil architekt Tomáš Havlíček. Materiálem pro zmíněné novinky mají být dřevěné lepené profily, venkovní modřínové a vnitřní smrkové.

Unikátní má být také dřevěný skelet, který na přání rohateckých zastupitelů ponese zelenou střechu. „Její položení na stávající sál je ze statických důvodů nereálné. Domluvili jsme se ale, že okolních podpěrných sloupů bude víc tak, aby v pohodě unesly třicet centimetrů substrátu a zelená střecha chytala dešťovou vodu, vytvářela mikroklima a udržovala teplotu. To všechno by mělo pak pomoci i vnitřním prostorům,“ upozornil architekt, podle jehož návrhů už v sousedních Ratíškovicích stojí tři stavby. Pro Rohatec vytvořil Havlíček návrh zatím pro tamní první obecní budovu.

Rohatečtí zastupitelé budou na některém z dalších zasedáních jednat o výběrovém řízení na zpracovatele projektové dokumentace. „Jako současné zastupitelstvo bychom chtěli dovést generální rekonstrukci kulturního domu do stádia stavebního povolení,“ sdělil starosta.

Ještě předtím mohou ale zájemci hlasovat pro studii nového rohateckého kulturního domu v soutěži Dřevěná stavba roku 2020, a to v kategorii Moderní dřevostavby – návrhy na: www.drevenastavbaroku.cz/hlasovani. V minulém ročníku soutěže, kterou zaštiťují tři ministerstva, lidé odeslali téměř 45 tisíc hlasů. „I letos budou mít hlasující z čeho vybírat. Přihlášené stavby jsou krásné, inspirativní a prospívají našemu zdraví i planetě,” uvedl ředitel Nadace dřevo pro život Stanislav Polák s tím, že věří, že zájem o tyto stavby i nadále poroste.

Výsledky desátého ročníku ankety mají být zveřejněné 22. dubna na slavnostním vyhlášení vítězů v Praze.